Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Гнездилки за застрашени видове птици монтираха край Варна
Автор: Екип Varna24.bg 16:00 / 23.07.2024Коментари (0)1519
©
Завърши мониторингът на гнездилките за червенонога ветрушка (Falco vespertinus) и синявица (Coracias garrulus), които бяха монтирани съвместно с ЕРП Север през март и април тази година в рамките на LIFE проекта "Безопасно небе за птиците в Североизточна България“. Поставени бяха общо 150 гнездилки в областите Добрич, Силистра, Велико Търново и Русе. Деветдесет от тях са проектирани за синявица, а останалите - за червенонога ветрушка, съобщиха от електроразпределителното дружество.

Мониторингът показа, че 46% от гнездилките за синявица са заети от общо 5 вида птици, сред които 14 двойки синявици. Интерес представлява загнездването на чухал, което се наблюдава за първи път у нас на този тип гнездилки.

На другия тип гнездилки – предназначен за червенонога ветрушка, е регистриран само един гнездящ вид - черношипа ветрушка.

Мониторингът ще продължи и през следващите гнездови сезони, като се надяваме броят на заетите гнездилки да се увеличи.

Червеноногата ветрушка е дребен сокол, който през последните двайсет години претърпя драстичен спад на популацията в страната ни и достигна до критичния праг от едва няколко известни двойки през 2022 г. Това е причината видът да е включен в Червената книга на България в категория "Критично застрашен“, а с оглед намаляващата му численост в Европа – да е част от Световния Червен списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Синявицата е защитен вид, който гнезди в дупки в земни откоси, скални ниши, каменни стени, хралупи на дървета и в кухини на бетонни електрически стълбове. Популацията на тази обагрена в синьо птица започва да претърпява драстичен спад през 50-те години на XX век. Употребата на пестициди в селското стопанство е основната причина за това.

Проектът "Безопасно небе за птиците в Североизточна България“ стартира в края на 2022 г. и е с продължителност 5 години. През следващите месеци дейностите ще продължат с изолиране на електрически стълбове от мрежата на ЕРП Север и монтаж на дивертори в 28 проектни зони по Натура 2000 и в ключови коридори между специалните защитени зони. Приоритетните участъци за обезопасяване са идентифицирани по време на специално полево проучване, проведено през 2023 г. В обхвата на проекта попадат 16 вида застрашени птици в България, а основната цел е предотвратяване на неестествена им смъртност, вследствие на токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Лига на нациите 2024/25
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: