© Varna24.bg | | Варненският апелативен съд отмени определение на Окръжен съд Добрич от края на март тази година, с което е била определена парична гаранция от 5000 лева спрямо Валери Анг., разследван за подбудителство към извършване на престъпление по служба. Въззивната инстанция определи граничният полицай от ГКПП Кардам да търпи най-тежката мярка за процесуална принуда „задържане под стража". Пресслужбата на съда припомня, че Валери Анг. Е в ареста от 30 октомври миналата година. Той беше третият служител на Гранична полиция, уличен в извършването на престъпление, свързано с охраната на границата, контрола по спазване на граничния режим и преминаването на лица и транспортни средства. Седмица преди неговия арест бяха задържани Камен К. от Добрич - командир на отделение на ГКПП Кардам при РД „Гранична полиция" Русе и Илия Ж. от Ген. Тошево - старши полицай от същия контролен пункт. Те бяха първите, спрямо които Добричката окръжна прокуратура повдигна обвинения затова, че като длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение, през месец септември миналата година са превишили правата си, за да набавят за себе си и за другиго облага, като от деянията им са настъпили значителни вреди. Още тогава разследващите установили, че двамата нарушили служебните си задължения, свързани с контрола по спазване на граничния режим и охраната на границата. В информационната система на Граничния пункт били въвеждани данни за лица и превозни средства, които не са преминавали през ГКПП Кардам. Граничният полицай Валери Анг. е третият обвиняем по това досъдебно производство, спрямо когото е повдигнато обвинение за подбудителство към престъпление по служба.
В протеста на Окръжната прокуратура Добрич срещу изменената в парична гаранция мярка за неотклонение на Валери Анг. се припомня, че полицаят е привлечен като обвиняем за тежко престъпление, за което законът предвижда наказание „лишаване от свобода". До настоящия момент както Добричкият окръжен съд, така и въззивната апелативна инстанция преценяват, че събраните от разследващите доказателства обосновават по категоричен начин предположението, че Валери е подбудил към престъпление длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение по осъществяване контрола на държавната граница. Апелативният съд във Варна не споделя изводите на първата съдебна инстанция, че е отпаднала опасността бившият граничен полицай да се укрие от наказателно преследване или да извърши друго престъпление. Спрямо него вече е в ход наказателно дело, има и друго досъдебно производство. Апелативната инстанция вече се е произнасяла и по отношение на опасността 39 годишният софиянец да се укрие, след като не обитава постоянния си адрес в столицата, а живее предимно по хотели в курортите „Албена" и „Зл.пясъци". Според Варненския апелативен съд представените амбулаторни листи за влошеното здравословно състояние на Валери Анг., които са мотивирали Добричкия окръжен съд да измени процесуалната мярка за принуда, по никакъв начин не обосновават потребността от вземане на по-лека мярка. Съдът няма специализирани познания и прави заключенията си единствено въз основа на лекарското заключение. В конкретния случай лекарите не са стигнали до извода, че престоят на Валери Анг. в ареста е опасен за неговото здраве.
След като отмени определението на добричкия съд, Апелативният съд във Варна определи, че в настоящия момент най-адекватната мярка за неотклонение спрямо Валери Анг. е „задържане под стража". Определението не подлежи на обжалване. |