Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Хотелиери хвърлят око на природен парк "Златни пясъци"
Автор: Екип Varna24.bg 17:10 / 22.04.2010Коментари (0)853
© Varna24.bg
Природен парк „Златни пясъци" се простира на площ от 13,2 кв. км и е най-малкият у нас, но това не пречи в него да са съсредоточени много животински и растителни видове, както и много интереси. По думите на Юлия Тумбаркова, директор на ПП „Златни пясъци", все още се намират хора, които искат да строят на територията на парка.

„Апетити е силно казано, но намерения за строителство на територията на парка не липсват - коментира г-жа Тумбаркова. - Ние, разбира се, не толерираме това." Тя увери, че администрацията парира подобни инвестиционни процеси още в зародиш, тъй като преди да се започне нещо, първо оттам се минава.

Срещата ни става в Посетителския център на природния парк по случай Деня на Земята и застъпническата кампания против фрагментирането на зоните по Натура 2000. Демонстрационното посещение е организирано от Ема Гилева, координатор на Черноморската мрежа на неправителствените организации.

От разговора става ясно още, че въпреки натиска на Брюксел България да приеме поетапно повечето от зоните по Натура 2000 и досега няма заповеди за обявяване. По директивата за птиците ПП „Златни пясъци" попада в зона „Батова". Като защитена зона паркът е вписан и по евродирективата за хабитатите.

„Заповедта от Министерството на околната среда е важна, защото ще определи границите на тези защитени зони, които са различни от защитените територии и режимите в тях. Трябва да се уточнят нормите и да се намери балансът по отношение на инвестиционните намерения", коментира още Юлия Тумбаркова.

Като реакция на стремежите за разпокъсване на защитени територии от страна на управата пък има предложение за създаване на буферна зона около парка. Проблем обаче има и с проекта за Общ устройствен план на Варна, който понастоящем предвиждал през ПП „Златни пясъци" да бъде изграден тунел.

Първоначалните намерения на изготвящите проекта за ОУП били през парка да се прокара магистрала, но след няколко писма и проведени срещи тази идея уж отпаднала. Проблемът е, че според Красимира Аскерова от сдружение „Геум" екипът от ТПО - Варна, представял неверни скици от плана за управление.

„Възраженията ни бяха приети от Общинския съвет, но после отново видяхме старите скици", негодува г-жа Аскерова. Обяснението било, че промените ще бъдат отразени в окончателния вариант. Като цяло съмненията на гражданските организации обаче остават в голяма степен валидни, след като наскоро подписаха и специален меморандум по темата.

Текстът на меморандума е достъпен на адрес: natura.bsnn.org/news. В него например можем да прочетем следното: „Общият устройствен план се проектира фрагментирано за отделни имоти в противоречие на чл. 106 от ЗУТ и с оглед конкретни икономически интереси, което не дава възможност за балансирано дългосрочно развитие на територията.

Преобладава насърчаване на развитието на строителната и транспортната инфраструктура за сметка на опазването на природната среда, включително защитените територии, защитените зони и градските и/или извънградски зелени площи."

Сред проблемите на пространственото планиране на черноморското крайбрежие според НПО-тата като цяло изпъква липсата на съвместимост между разработваните общи устройствени планове на Варна, Бургас и Царево и изискванията към зоните в европейската екологична мрежа.

Иначе експертът по биоразнообразието Румяна Димова не може да прецени доколко добро или лошо е това, че паркът не е много популярен, тъй като вандалските набези и съвсем не са редки - чупят се пейки и маси, палят се огньове извън определените за това места и т.н.

Българските посетители обаче са предимно варненци, ученици или семейства, а чужденците най-често идват организирано. За това лято например се очаква паркът да бъде посетен от 1500 туристи, идващи във Варна с големи пътнически кораби.

Историята на ПП „Златни пясъци" като такъв започва през 1943 г. Той е вторият природен парк у нас след „Витоша". През 1956 г. под същото име се обособява курортът и постепенно той заема по-голямата част от парковата площ.

Това налага през 1979 г. площите на курортния комплекс да се извадят от територията на парка, като същевременно към него е добавена нова и като цяло паркът увеличава площта си. Следва ново разширение през 1981 г., с което паркът достига настоящата си площ.

Източник: Днес +









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Земетресения в България
Лоша инфраструктура във Варна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Kатастрофи Великотърновско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: