© Impact Press Group | | Игнатиево днес празнува първия си рожден ден като град. Точно преди година жителите на селото, известно като "меката на джебчиите" и прочуло се със своя малък Версачи, станаха граждани.Тогава еуфория завладя местните роми, които вярваха, че с промяната на статута улиците ще придобият градски вид и ще се открият добре платени работни места. Етническите българи обаче гледаха с известен скептицизъм, защото смятаха, че данъците ще се повишат.
На първия рожден ден на града от Дарик радио разговаряха с първия и настоящ кмет на град Игнатиево Димитър Димитров.
В Игнатиево улиците все още нямат градски вид. Няма и масов наплив на инвеститори, които да откриват работни места и най-вече да дават тлъсти заплати. Промяна към по-добро обаче има, така поне твърди кметът Димитър Димитров.
"Тази година малко повече инвестиции влязоха на територията на Игнатиево. В индустриалната зона нови инвеститори накупиха земи и складове. Очакваме напролет голяма търговска верига да започне строежа на складова база на площ от 200 декара. Надяваме се в близко бъдеще да се открият и нови работни места", разкри градоначалникът.
Светъл лъч има и по отношение на инфраструктурата. Един от основните проблеми - липсата на канализация, е на път да се реши, според кмета.
"През последната година бяха одобрени големи инфраструктурни проекти и чакаме финансиране по тях. Проектът за битовата канализация на стойност на 11 млн. лева предвижда 100% канализиране на Игнатиево. Планирана е и частична подмяна на водопроводната система", поясни Димитров. По думите му ако финансирането дойде бързо, един от най-новите градове на България ще може много скоро да се похвали и с канализация.
Градът расте, но не старее
Дали защото вече се наричат граждани, или по-друга причина, но все повече хора искат да живеят в Игнатиево. За една година градът е набъбнал с няколкостотин души и вече гони 5 000 жители.
"Поради географското разположение на града идват нови и нови хора, за да се реализират на трудовия пазар в Игнатиево. Имаме постоянен наплив на хора, които си купуват къщи и остават да живеят тук", каза той.
Градоначалникът на Игнатиево не скри, че все още има местни хора, които не гледат с добро око на промяната на статута. В тази група влизат по-възрастните хора.
"Има хора, които все още не могат да го проумеят промяната, но се надявам в близко бъдеще, когато бъдат реализирани тези проекти, хората да я осъзнаят", сподели Димитров.
Той не скри и това, че все повече крадци шетат из Игнатиево, а и не само там.
"Цифрите показват, че престъпността е увеличена. В момента строителният бранш е в голяма криза, а повечето хора са строители и там намират реализация. Като нямат работа, тръгват да вършат глупости", отбеляза кметът.
Без нови Версачита
На финала няма как да не попитаме дали не се е родил някой нов Версачи или друг невръстен жител със смайващо име.
"Нови Версачита нямаме в Игнатиево. Надявам се хората да си вземат поука. Те злоупотребяват с тези имена с мисълта, че звездите, на които ги кръщават, могат да им помогнат в бъдеще с някакви средства. Като видяха обаче обратния ефект, спряха да си кръщават така децата", каза в заключение градоначалникът. |