Обектът трябва да е готов около 2022 година. Работа по него е започнала още преди шест години. Около 50 млн. евро е стойността на инвестицията, като 1/3 от средствата вече са осигурени. Стотици са инвеститорите до момента, а най-големият е вложил 500 000 евро, разкри директорът на Историческия парк Ивелин Михайлов, цитиран от Черно море.
В комплекса ще има няколко селища, които ще разкриват характерните особености на различни периоди. Първото от тях ще е свързано с първата цивилизация и варненското злато, което е най-старото в света. Второто ще разкрие особеностите на тракийската култура, ще припомни времето на Орфей и Спартак. Ще бъде изграден величествен тракийски дворец, храм, и две гробници. Възстановката на ритуалната обредност ще бъде максимално реалистична, а консултант по проекта е изтъкнатият траколог професор Иван Маразов. Третото селище ще е от Римската епоха и ще представя римска вила, античен театър и др., а консултант е Маргарита Ваклинова. Посетителите ще имат възможност да опитат и традиционни специалитети от онова време, сред които медено вино. Четвъртото селище ще разкрива културата на славяни и прабългари. "Те са живели по времето на великото преселение на народите, което е било не по малко страшно от днешното. Прабългарите са били известни като шерифите на своето време. Всички са знаели, че където са те, там има мир и благоденствие", разказа Ивелин Михайлов. Четвъртото селище ще е посветено на Първото българско царство и ще е инспирирано от културата на Преслав. Ще бъдат представени дворецът с тронната зала. Специално място ще бъде отделено на създаването на българската азбука. Посетителите ще имат възможност да пишат върху свитъци от овча кожа на глаголица и кирилица и да отнесат това като сувенир в дома си. Шестото селище ще бъде изградено по подобие на Царевец и ще показва културата на Второто българско царство.
Според Ивелин Михайлов с Историческия парк ще бъдат привлечени традиционни туристи, които се интересуват от културно-познавателните турове. Той подчерта, че в чужбина много малко знаят за нашата култура, а ние има с какво да се гордеем и какво да покажем. По неговите думи с изграждането на Историческия парк ще се повиши интереса и към останалите културно-исторически обекти в страната, тъй като когато хората видят възстановките ще поискат да посетят и истинските обекти.
Пълна административна подкрепа за инициативата обеща областният управител на Варна Стоян Пасев. Той адмирира идеята за изграждането на Историческия парк. "Освен че ще повиши националното ни самосъзнание и гордост, той ще разкрие и много работни места в региона, а ще бъде полезен и в сферата на туризма, която е една от приоритетните за област Варна", заяви Стоян Пасев.
В историческия парк ще има зона за конна езда, детски кътове с традиционни занимания и заведение за хранене, които ще предлагат древни специалитети, характерни за нашите земи.
В проекта участие са заявили и два китайски инвеститора. "Имахме запитвания от много фирми от чужбина, но предпочитаме Историческият парк да се ръководи от българи", подчертаха организаторите.
Своеобразна демоверсия на мащабния проект вече привлича туристите в село Неофит Рилски. В него могат да се видят възстановки на бита от халколита и неолита с характерните му особености. Изложени са и восъчни фигури на хора от онова време, които впечатляват със своята реалистичност.