© Varna24.bg | | Представители на италианския бизнес искат да обработват (изкупуват продукция) от 500 000 дка във Варненско, за да произвеждат рапица и други култури по екологично чиста технология (без ГМО). Това стана ясно след посещение на представители на група бизнесмени миналата седмица.Делегацията бе водена от г-н Фаусто Фаджоли - Президент на Европейска академия за селски туризъм EARTH (European Academy for Rural Tourism and Hospitality, и експерт по маркетинг на териториалното развитие в Европа. Като специалист в областта на устойчивото развитие и земеделски производител с дългогодишен опит, г-н Фаджоли е лектор в няколко европейски и световни университета. В италианската област Емилия Романя той е реализирал множество успешни проекти за развитието на селските райони и земеделските производители. Голям принос за развитието на селската територия в областта има и създадената от г-н Фаджоли ферма за селски туризъм, която отговаря на най-съвременните изисквания за екологично и устойчиво развитие. Г-н Фаусто Фаджоли работи с училища, университети, земеделски организации и кооперативи, общини, министерства и международни институции. Той е автор на множество статии и книги за маркетинг и устойчиво развитие на селските райони. Участвал е в семинари, конференции, срещи и кръгли маси, посветени на развитието на селския туризъм и икономиката на селските райони като цяло. Той е партньор и консултант по няколко проекта с български общини и неправителствени организации.
Г-н Фаджоли е член на италианската Местна инициативна група "Алтра Романя", която е реализирала десетки проекти за устойчивото развитие на областта.
Проектите са насочени към: устойчиво развитие, териториален маркетинг, развитие на селските райони и на селския туризъм, сертифициране на продукти с доказан местен произход, обучение на кадри за развитие на малки предприятия в областта на услугите и туризма и т.н.
Джанлука Баняра, друг участник в италианската бизнес делегация, е съветник по въпросите за земеделието и храните в провинция Форли-Чезена. Той участва в работата на Европейската комися по земеделие като делегиран представител на област Емилия Романя. Неговата дейност е определяща при изготвянето на плана за регионално развитие и развитие на земеделието в региона Форли-Чезена. В работата си той съчетава опита на местното земеделие, нуждите на региона за развитие на успешно земеделие и европейските норми и директиви, отнасящи се за развитието на селските райони и земеделските производства.
Джовани Баджони е предприемач, едър земевладелец, производител и търговец на фуражи, както и собственик на инсталация за добив на електроенергия от алтернативни и възобновяеми източници.
Люба Йонкова, която бе представител от българска страна, е координатор по европейски проекти, консултант и сътрудник по проекти за Развитие на селските райони и други европейски програми. Член и представител за България на Академията E.A.R.T.H.
Повод за срещата във Варна бе отправеното предложение към български зърнопроизводители за съвместен проект относно производството на зърно и фуражи без ГМО.
България прие закона за забрана на ГМО и с това предизвика интереса на европейски предприемачи и представители на местната власт, работещи за развитието на верига производства с гарантирано качество и без ГМО.
Развитието на селските райони, изграждане на модерно европейско земеделие и произвеждането на продукти с гарантирано качество и произход са акцентите в разговорите с българските партньори.
Делегацията бе придружавана от г-жа Росица Попова - зам.-кмет на Община Девня като главен инициатор на българо-италианското партньорство и ръководител на проекта за МИГ "Девня -Аксаково". От страна на бизнеса домакин на посещението бе г-н Даниел Йорданов от фирма "Ескана".
В рамките на визитата делегацията осъществи среща с кмета на Девня г-н Атанас Кузев, който разговаря с тях не само в качеството си на кмет на Община Девня, но и на председател на МИГ "Девня -Аксаково", под егидата на когото се осъществява и тази инициатива. После делегацията посети и завода за биодизел в Провадия и се срещна и с кмета на Провадия - г-н Георги Янев.
Както в-к "Черно море" писа наскоро по повод Заключителния форум по обсъждане на стратегията за местно икономическо развитие на територията на двете общини, гост на МИГ-а отново бе г-н Фаусто Фаджоли, който сподели с местната общност опита на Италия и МИГ Алтра Романя. На форума бе лансирана идеята за съвместен проект, касаещ производството на фуражи, храни и добавки с гарантирано европейско качество и отговарящи на изискването на продукти без ГМО.
Една от най-големите групи производители на фуражи и растителни протеини, подкрепена от държавната власт в лицето на регионалните структури, отговарящи за развитието на земеделието и продоволствията, инициира революционен проект, базиран на интегрирана система за производство на храни и животински продукти. Групата е готова да инвестира в съвместни проекти за производство, изкупуване и преработка на зърнени продукти и маслодайни растения необходими за осигуряването на фуражи, биодизел и горива. Атанас Кузев приветства инвеститорите не само заради това, че са готови да инвестират 30 млн. евро в региона, но и че за пръв път "някой иска да внесе ноу-хау в България в земеделието" и обеща пълна логистична подкрепа.
"Да работим заедно и да растем заедно. Днешната среща е показателна, че не само говорим, но и осъществяваме вече нашите идеи и създаваме атмосфера за развитие на Европа, защото тя трябва да се противопостви на световните блокове - Америка, Индия, Китай", заяви Фаджоли. "Лансираме идеята и искаме да създадем първата в Европа производствена верига, за да се представим на световния пазар с гарантирано сертифициран качествен продукт. В света на глобализация един продукт трябва да е сертифициран, за да се реализира успешно на европейския пазар. Така ще стимулираме хората да работят за повишаване на качеството, а потребителите ще започнат да търсят и купуват само качествени продукти. Ролята на Академията е тази - да се създават предпоставки за качествен живот в селската територия. Но ако идеята няма подкрепата на политиците, тя няма да функционира добре, смята Фаусто Фаджоли.
"Бих искал да започна с фактите - заяви пред вестник "Черно море" Фаусто Фаджоли. - Доволен съм. При предишното ни посещение се срещнахме по повод стратегията за развитие на МИГ "Девня - Аксаково", а при второто си посещение доказахме, че сме готови заедно да развиваме териториите. Породи се идея за публично-частно партньорство във вашия регион. Сега тук присъства Джанлука Баняра, който отговаря за "Политиката по земеделието, храните и продоволствията" в провинция Форли-Чезена. Тук е и Джовани Баджони, лидер сред предприемачите в селското стопанство и земеделието. В рамките само на един месец правим вече втора среща с представители на вашата територия. Това е доказателство, че не само говорим, а и сме готови да осъществим на практика тези проекти, подчерта Фаусто Фаджоли. Следващата среща ще организираме на ниво Областна управа, а нашите дами - приятели от България - г-жа Йонкова и г-жа Попова, с тяхната енергия да осъществяват проектите докрай са нашият гарант, че нещата ще се случат по най-добрия начин.Разбира се, първо за това трябва да си стиснат ръцете и големите в бизнеса. Даваме си сметка, че това е свързано с преструктуриране на търговски схеми, на пазари, че това е революционен проект, но това е бъдещето."
Източник: в. "Черно Море" |