Като в доброто старо време, стотици се включиха в празничното шествие по случай 24 май в Девня

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
13:13 / 24.05.2021
3768
Като в доброто старо време, когато не се притеснявахме да вървим рамо до рамо и ръка за ръка, стотици жители на Девня днес се включиха в празничното шествие по случай 24 май, предаде репортер на Varna24.bg.

Начело с духов оркестър, с красиви премени, деца, учители и родители преминаха през основния булевард на града до центъра на квартал "Нанко Недев", където беше предвидена празнична програма. 

Както медията ни съобщи, днес почитаме паметта на създателите на българската азбука - Светите братя Кирил и Методий. За първи път празникът е отбелязан на 11 май 1851 г в Пловдив по инициатива на Найден Геров. Датата става особено значима по време на борбата за църковна независимост, а след въвеждането на Григорианския календар се измества на 24 май.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.

В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията.

През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език. Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент".

Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. В края на 9-и век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Повече вижте във видеото!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (169):
29.05.2024 Нечовешка грешка: От Президентството поканиха покойния Иван Ласкин на прием
25.05.2024 Българско село сложи трибагреник пред всяка къща
24.05.2024 Президентът каза кога ще преуспеем като държава
24.05.2024 Илияна Йотова: Нека на 24 май да си обещаем, че ще намерим наистина трите приоритета за развитието на България
24.05.2024 Учител за 24 май: Всяко дете, което се научи да чете и пише, става част от един много по-смислен свят
24.05.2024 Веселина Вълканова: В журналистиката у нас се случват много фундаментални и ключови промени
Още новини от Регионални новини:
Задържаха насилник, пребил приятелката си до припадък
Съдът реши какво да прави с арестуваните столични лихвари
МРРБ с мерки срещу риска от водната криза по Черномориено
22-годишен шофьор загина при катастрофа на АМ "Тракия"
17-годишният младеж, пребил брутално беззащита жена в Перник, ост...
Жена беше нападната в мола: Показа ми, че има нож, беше много дро...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).