© Bulfoto | С джебчийство в Игнатиево се занимават около 40 души, които са около 3-4 % от ромското население в града. Това заяви за Дарик кметът на Игнатиево Димитър Димитров. Той сподели, че научил за акцията тази сутрин от медиите.Според Димитров разкритията, които излязоха наяве след журналистическите разследвания напоследък, не са изненада. "Не откриваме топлата вода. Това при тях е традиция от дълги времена. Както при някои други хора има други традиции, при тях традиция е джебчийството", коментира кметът на Игнатиево.
Палатите на ромските фамилии в Игнатиево са построени преди 10-15 години. Досега никой не е проявявал интерес към тях, сподели Димитров.
Част от ромите в града имат строителен бизнес. Някои от тях се занимават с джебчийство и тенекеджийство. Сред ромските фамилии няма лидери. Между тях има конкуренция като навсякъде и всяка фамилия се стреми да заработи повече от другите, отбеляза кметът.
Случвало се е осъдени за джебчийство да изтърпяват пробация и да полагат общественополезен труд към кметството. Това, което осъдените джебчийки правят, е да боядисват и копаят.
Престъпността в Игнатиево не е висока. Джебчийски кражби няма, а само такива от битов характер. За реда в Игнатиево и близките села Слънчево, Припек и Доброглед обаче се грижат само двама полицаи, които са крайно недостатъчно, жалва се Димитров.
Според кмета, добросъвестните жители на Игнатиево страдат от лошия имидж на града и етикета "Мека на джебчиите", който бе лепнат в последните години. Когато отиват да търсят реализация в големия град и стане ясно, че са от Игнатиево, не ги вземат на работа.
В града, разположен на 15 км от Варна, живеят около 5000 души. От тях близо 4500 са с постоянен адрес. Ромите са около 500 души, а българите - към 1200. Най-многобройни са рударите, които наброяват над 2500 души. Те са румъноговорящи и не се числят към ромската общност, уточни Димитров. |