Курортното село се пука по шевовете през уикендите, когато тук на плаж се изсипват стотици автомобили от Добрич и Варна.
Кранево е за предпочитане, особено за добричлии, защото няма платен вход, както в Албена, паркирането е безплатно, а най-ранобудните могат да спрат автомобила си на безплатния охраняем паркинг на Централния плаж.
Около 10 часа настъпва истинско стълпотворение. На плажа прииждат огромни групи плажуващи - по 40 - 50 накуп. В същото време автомобили пъплят като мравки към морето в дълги колони. Чадърът струва 5 лева, но пък свободната зона се заема най-бързо.
Навсякъде е пълно с русначета. Кранево по принцип е детска дестинация. Сред възрастните туристи най-често се чува немска реч, по-рядко - английска. Корабче за разходка бързо се пълни с летовници, тъй като удоволствието струва само 5 лева. Водата е бистра и топла, морето е спокойно. Въпреки това Кранево е известно с дънните ями и подводните течения, които взеха три жертви тази година на Еньовден. На всеки стотина метра на пясъка има заведения с баровски цени. Един айрян струва 3 лева. Чорбата е 2,50 лева, а за 2 кафета и 1 кола броиш 6,50 лева. Заведение преди плажа предлага кочан царевица за 2 лева. Мургави търговци простират на едно въже плажни хавлии за разсеяни туристи. 10 лева е хавлия, внос от Китай, по 15 и 20 лева са хавлиите българско производство.
Сезонът в Кранево стартира към 20 юни. Юли и август са силните месеци. С всички официално регистрирани и неофициални квартири и хотели Кранево може да побере 15 000 туристи. Всяка година обаче никнат по няколко нови хотела.
В същото време курортното селце се задъхва от липса на паркоместа. Бизнесмените са застроили 100 процента от терените и нямат места дори за собствените си коли, оплака се кметът на селото Румен Николов.
Забелязват неокосени площи пред иначе лъснати хотелчета, туристите спират колите си където сварят. Миналата година Кранево отчете много добър сезон и затова това лято собствениците на квартири вдигнаха цените от 8 -10 лева на 15 -20 лева. Вероятно по тази причина и проститутките смениха базата си. Няколко поредни лета по 150-ина дами, упражняващи древната професия в Златни пясъци, бяха разквартирувани в две къщи в Кранево, сега няма и помен от тях, твърдят местните. Настаняването в хотели е на същата цена като миналата година - от 25 до 40 лева.
Източник: в. "Монитор"