МИГ "Девня - Аксаково" спечели 4 млн. лв. за над 45 проекта
4 млн. лв. спечели Местната инициативна група (МИГ) "Девня - Аксаково", след като стратегията за икономическо развитие на двете общини беше одобрена от Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Тя ще се изпълнява по подхода "Лидер" и нейният старт предстои да бъде даден в най-скоро време. Средствата ще бъдат изразходвани за бизнеса, за неправителствени организации и за секторите на двете общини.
"Реализирането на тази стратегия ще се изрази в поетапно финансиране по определени правила и схеми на над 45 проекта. МИГ "Девня - Аксаково" ще действа като местна изпълнителна агенция, която на място ще одобрява и финансира проекти по заложени критерии и схеми в стратегията за развитие на територията до 2015 г.", поясни Росица Попова, вр.и.д. кмет на Девня, която е и инициатор за създаването на МИГ-а.
Попова каза още, че скоро ще започне разяснителна кампания, която ще информира как може да се кандидатства със собствени проекти, какви документи са нужни и т. н. В сградата на община Девня ще се помещава и екип от специалисти, който ще оказва методическа помощ на кандидатите при необходимост. Деветчленен Управителен съвет пък ще одобрява проектите на място, а не в столицата.
"Бюджетът по подхода "Лидер", който финансира местните проекти и стратегии за периода 2007 - 2013 г., е в размер на 77,22 млн. евро. ЕС обаче не финансира пряко местните общности, ако те не са организирани в отчетни институции и ако нямат ясни приоритети и план как и за какво ще изразходват тези пари. Ето защо ЕС изисква в специален регламент селските общности да създадат т.нар. местни инициативни групи, които от своя страна трябва да разработят местни стратегии за развитие", допълни Попова.
Върховният управляващ орган на МИГ "Девня - Аксаково" е т.нар. общо събрание. Негови членове обаче могат да станат само жители на двете общини и/или юридически лица, регистрирани на територията им.
Непосредствените резултати, които ще се постигнат от изпълнението на стратегията за местно развитие, ще бъдат свързани с разнообразяването на икономическите дейности, с подобряването на конкурентоспособността на местните продукти, с опазването на природните ресурси и околната среда, с развиването на по-качествени услуги в съответствие с нуждите и очакванията на местното население и със стимулиране на интегрирани и устойчиви практики.
Източник: в. Черно море