Община Провадия работи по изпълнението на проекта „Сьздаване на привлекателна, достъпна и ефективна образователна инфраструктура в община Провадия". Това стана ясно на пресконференция във Варна на кмета на Провадия Георги Янев и други представители общината, ангажирани с реализацията на проекта. Проектът е на стойност 5 920 126.37 лева и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013, по схема за предоставяне на без¬възмездна финансова помощ "Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали". Срокът за изпълнение на проектните дейности е от февруари 2009 до февруари 2011 година. Те са свързани с обновяване и подобряване на материално-техническата база в седем училища и една детска градина на територията на Община Провадия. С проекта се цели още постигане на устойчиво и интегрирано развитие на Община Провадия чрез рентабилна, обновена и мо¬дернизирана образователна инфраструктура и осигуряване на предпоставки за социално включване и равен достъп на групите в неравностойно положение. До момента екипът, работещ по проекта, е извършил преглед на настоящото състояние в учебните заведения. Подготвена е документацията за обществените поръч¬ки за избор на изпълнител на строително-ремонтните работи и е в ход процедура за избора на изпълнител по Закона за обществените поръчки. Очаква се процедурата да приключи до края на март тази година.
Сред обектите включени в проекта е Първо Основно училище "Христо Смирненски" - Провадия, основано е през 1894 година. В момента учебното заведение има двайсет класни стаи, специализирани кабинети и хра¬нилища. В училището в 17 паралелки учат 392 деца от Провадия и съседните села Венчан, Златина, Тутраканци, Кривня, Равна. Проектът обхваща и Второ основно училище "Иван Вазов" Провадия. В училището се обучават 457 ученици, разпределени в 21 паралелки и 1 подготвителна група. Четири паралелки са с ранно чуждоезиково обучение и две - с разширено изучаване на музика. Обхванато е и Основно училище "Васил Левски"- с. Бозвелийско. То е основано към 1880 година като килийно училище. Днес учебното заведение разполага с оборудвани кабинети и обучава 176 ученика от I до VIII клас. Учителският колектив е със¬тавен от 17 квалифицирани специалисти. Приоритет в училищната политика е интегрирането на децата от ромски произход. Ще бъде обновена материалната база и на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий"- с. Блъсково, разкрито през 1857 година. В момен¬та там се обучават 196 ученика от селата Блъсково и Храброво, от подготвителна група до VIII клас. В проекта е включено и Средно общообразователно училище "Димитър Бла¬гоев"- Провадия, създадено през 1946 година като мъжка гимназия. През 1990 година то се преобразува в средно общоо¬бразователно училище, като от учебната 1993/94 учебна година за¬почва прием и в профилирани паралелки - в профилите "Хуманитарен" и "Природоматематически". В училището се обучават ученици от полудневна подготвителна група до XII клас. Изучават се английски, френски и руски език. Обхванато от проекта е и Основно училище "Св.Св. Кирил и Методий" - с. Гради-нарово. То е основано през 18б5 година от свещеник Мирчо Вичев, който първоначално е наел стая в частна къща, където е отворено пър¬вото училище в Кьопеклий (старото име на с. Градинарово). Към настоящия момент в училището работят 1б преподаватели. От общината е осигурен автобус за извозване на учителите по направление Провадия - Градинарово и за учениците от селата Снежина и Черноок. Училището се посещава от 204 ученика, разпределени в 11 паралелки. Обхваната е и Професионална Гимназия по Хотелиерство, ресторантьорство и Туризъм „Цар Симеон Велики". Детското заведение, включено в проекта е Целодневна детска градина "Пролет" - филиал „Ален Мак" - Провадия.
Предвидените ремонтни дейности за осемте обекта включват поставяне на ПВЦ дограма, топлоизолация и хидроизолация на сградите, подмяна на осветителни тела с енергоспестяващи. подмяна в класните стаи на старите подови настилки с нови, асфалтиране на открити спортни и други площадки, подмяна на тротоарни плочи, боядисване на стени, тавани и фасади в сградите, подмяна на възли и ВиК части в санитарните помещения на сградите, създаване на достъпна среда за деца с двигателни затруднения. Тези дейности се предвижда да допринесат за повишаване на енергийната ефективност на сградите, намаляване на разходите за топлинна енергия, осигуряване на безопасни и здравословни условия за учебен процес, игри и занимания, и провеждането на спортна дейност. Освен това е планирано и оборудване с цел модернизиране и допълване на материално-техническата база в учебните кабинети и физкултурните салони, което да допринесе за подобряване качеството на учебния процес и да разшири възможностите за допълнителни форми на работа с учениците.
Специлизирано оборудване се предвижда да бъде доставено например за кабинетите по физика, химия и биология. В музикалните кабинети се предвижда да бъде поставено оборъдване, подходящо за развиване на детски вокални и рок групи.
Източник: Агенция "Фокус" |