90 километра от бреговата ивица на българското Черноморие е в Добричка област, а 20 от тях са в свлачищни райони. В село Камен бряг е затрупана единствената пътека, по която се стига до морето.
"За чуждите хора е доста по-опасно, защото те не знаят за това свлачище и тръгвайки по пътеката няма накъде, и наистина ще представлява голямо затруднение за тях. А местните хора знаят за това, но въпреки всичко те са свикнали да слизат там да се къпят", каза кметът на селото Добринка Ялнъзова.
Ялнъзова е информирала Гражданска защита, но все още специалистите не са разчистили пътеката.
Пропадане има и във ваканционно селище Русалка. Още в средата на февруари след доклад на Геозащита, областният управител на Добрич е информирал МРРБ, но от там отговор и досега няма.
Старо свлачище се активизира и край Балчик, от което крайбрежната пешеходна алея, която свързва града с Албена е пропаднала.
"Направихме предпроектни проучвания. Сега в момента трябва да уточним с МРРБ кой точно ще бъде възложител на проектирането и се надяваме да намерим финансиране, но ако трябва да бъдем реалисти това нещо няма да се случи в близките три години", каза кметът на Балчик Николай Ангелов.
Според областния управител Желязко Желязков има два начина за финансиране на аварийните дейности за спиране на свлачищата- или от МРРБ, или от междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС.
В момента забранителни знаци предупреждават за опасните зони.
Източник: bTV