Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Музеят на мозайките в Девня ще бъде без почивен ден през лятото
Автор: Екип Varna24.bg 15:03 / 03.05.2023Коментари (0)988
©
От 1-ви май Музеят на мозайките стартира новия туристически сезон 2023 и преминава към лятно работно време – от 10:00 до 16:00 часа без почивен ден.

Музеят на мозайките представя римски и ранновизантийски мозайки от Марцианопол (Marcianopolis). Намира се в гр. Девня, на около 30км западно от Варна. Идеята за неговото изграждане се ражда в хода на археологическите проучвания, започнали през 1976 г. При тези проучвания е била разкрита голяма късно-римска сграда с мозайки (villa urbana). Музеят е изграден по проект на архитект Камен Горанов върху част от античните основи на сградата с мозайки.

В края на I и началото на II в. Марцианополис станал голям военен, административен и културен център, за което свидетелстват монетите, сечени вграда. Градът процъфтявал и през III-IV в., когато за известно време бил сто-лица на римска провинция и епископски център.

Руините на древния град се намират под днешния град Девня. При археологическите разкопки тук са открити крепостни стени, некрополи, църкви, жилищни и обществени постройки, украсени с великолепни мозайки. Сред находките са два слънчеви часовника, които не само измервали времето, но посочвали зимното и лятното слънцестоене и равноденствието.

Сред откритията на археолозите са подова мозайка с изображение на Горгона-Медуза. Римските и ранно-византийските мозайки, намерени при разкопките на Марцианополис, са изложени в музея на мозайките в Девня. Мозайката “Сатир и Антиопа" представя нимфата Антиопа и прелъстяването й от бог Зевс. Сюжетът е изключително рядък сред мозайките, запазени от това време.

В Марцианополис е едно от най-големите монетни съкровища в света. Открито в през 1929 г. в Девня, когато са изровени два големи глинени съда за съхранение на зърно. Съдовете били пълни с римски сребърни монети от I в.пр.Хр. до III в. Общият брой на откритите монети бил над 100 000. Няма съмнение, че това съкровище е било държавна хазна. При опасност, то е било заровено в избата на най-обикновена сграда, явно, за да не буди подозрение, че в нея може да има укрито държавно съкровище.

През 2019г и 2020г. са открити общо 19 златни монети сечени по времето на Теодосий II (402 – 450 г. от н.е.), съпругата му императрица Елия Евдокия и неговия братовчед и владетел на Западната римска империя Валентиниан III (425 -455 г. от н.е.). В хода на археологическите проучвания са открити и римски мозайки от късно антична сграда, най-вероятно датираща от първата половина на IV век от н. е.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: