© Народно дело | | С 3,10% по-малко туристи са посетили този сезон затворения комплекс край Варна "Слънчев ден". В абсолютно изражение това означава близо 500 души по-малко почивали на базата на комплекса. Големият отлив се дължи предимно на намалението в бройката на германците, предпочели "Слънчев ден". Ако през миналата година те са били един от основните сегменти сред чужденците, посетили курорта, то този сезон те отстъпват от позициите си. Германците в "Слънчев ден" са намалели с 12,5%, но пак остават на второ място след руснаците по брой на посещения от чужденци. Както през миналата, така и през тази година всеки германец е оставал у нас средно за около 13 дни. Всъщност те са и най-дълго летуващите туристи.
Спад има и в броя на българите, доверили се за лятната си почивка на курортния комплекс. Ако м.г. там са почивали 5879 нашенци, то това лято са били с над 600 по-малко. Те са оставали и за по-малко нощувки в комплекса - 4 срещу 5 през миналата година.
Намалението на тези два пазара до голяма степен се компенсира с увеличаващото се доверие от страна на руснаци и румънци. С близо 83% са се увеличили туристите от северната ни съседка през това лято. И ако преди идваха у нас само за уикенда, сега вече остават и за цяла седмица. Най-сериозен и лоялен турист обаче се оказва руският. Не само че няма отлив в бройката им през тази година, ами са се увеличили и дните на престоя в курортния комплекс. Средно 11 дни е прекарвал у нас един руснак през миналото лято, сега престоят е увеличен с ден. Като бройка пък туристите от Русия са се увеличили със 7,7%.Почивките, маскирани като лекции, намаляват
Организаторите на семинари сложиха край на практиката те да се правят за няколко дни, така че посетителите им да могат да съчетаят лекциите с почивка на морето. Въпреки увеличения брой на мероприятията, състояли се в "Слънчев ден", броят на реализираните нощувки там е намалял почти двойно спрямо м.г.
Така на практика един на всеки двама участници в семинар или конгрес е оставал да пренощува. М.г. не само че на всички пристигнали с цел конгресен туризъм в комплекса се е падала поне по една нощувка, но е имало и такива, които са оставали за по няколко дни.
Заради сериозния спад на нощувките дружеството, стопанисващо курорта, отчита и драстичен спад на приходите от този туристически сегмент. До края на септември от него са реализирани с близо 30% по-малко приходи спрямо същия период на м.г. През тази постъпленията от конгресен туризъм не стигат и 475 000 лв., докато през 2010 г. са били над 660 000 лв.
Източник: в. Народно дело |