Част от тревистите (цъфтящите) растения са полегнали и са забити в калта, дерето на река "Голям кулак" е пълно с отпадъци, довлечени от прииждащите води. Днес то се почиства от клони, боклуци и дори строителни материали. За щастие не са пострадали терените и различните колекции от растения на градината. Тя е уникална за страната ни, защото в нея на не много голяма площ може да се види голямо разнообразие и то от растения, които не са типични за нашите географски ширини. 1500 вида наброява колекцията от кактуси и сукуленти.
Сред тях има доста екзотични, като възраст и размери. Еуфордията или Абисинската млечка е висока над 4 метра. Опунцията - вид южноамерикански кактус, е с тегло над половин тон, каза Ина Манчева. Разработва се и зимна колекция от кактуси, която ще бъде изложена на открито целогодишно. Тези растения са устойчиви дори на температура от минус 24 градуса. Посетителите на градината могат да видят метасеквоя, дърво запазено днес на малка площ в планините на китайските провинции Сечуан и Хубей, най-стария екземпляр на Балканския полуостров на едроцветна магнолия, пясъчна лилия, която е включена в Червената книга на България.
Интерес представляват кипарисите. Те са донесени от резиденцията на владиката в Кричим. Гостите на Ботаническата градина могат да видят също диворастящо бананово дърво. Неговите плодове са по-дребни, но много вкусни и ароматни, каза Ина Манчева. Тя допълни, че може би малцина знаят, че в градината има и колекция от медицински и лечебни растения, като техният брой трудно може да се определи, тъй като е доста динамичен.
Източник: Агенция "Фокус"