Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ново "Весело село" до язовир "Цонево" цапа водите на Варна
Автор: Екип Varna24.bg 09:07 / 05.05.2011Коментари (0)1974
Ново "Весело село" до язовир "Цонево" цапа водите на Варна. Богаташките къщи са на 50 км от морската столица и в непосредствена близост до водоем със статут на резервен за водоснабдяването на града.

В селището край водата почти няма къща на простосмъртен, разказва Васил Илиев, който в далечната 1994 г. купува от девненската "Агрополихим" бившата почивна станция на завода. За далаверата да станеш собственик на държавна земя има цяла схема, а тя се движи от кмета на Дългопол Светльо Якимов, нотариус и адвокат. В компанията на баровците с къщи в самата чашка на язовира, или на три-четири метра от водата, има и бивш съдия, и бивш началник на РПУ от района, изрежда Илиев. Имената, схемата и игрите на групата, която е заграбила незаконно държавна земя с фалшиви нотариални актове, вече са изпратени с писмо до премиера Бойко Борисов.

Схемата на измамата се нарича обстоятелствена проверка.

Харесваш имот, намираш трима свидетели и доверен нотариус. За нула време имотът става собственост на находчивите и с връзки големци и с констативен нотариален акт. Той се съставя не по документи за собственост, а по свидетелски показания на доведените свидетели.

Някои от тарикатите плащат с половината от "реституираното" парче земя на нотариуса или адвоката, който им свири по гайдата. По тази схема са собственици на държавна земя повечето от обитателите в района, а заради имената им и длъжностите им местните са кръстили населеното място "Веселото село" по примера на подобно в Родопите.

Целта на придобиването е препродажба. Сега бившият съдия продава имота си за 60 000 лева, твърди Илиев.

С 5 куб. метра шахта се върти хотелче за 25 души и заведение.

Някои от къщите попадат в първия санитарно-охранителен пояс. Той е с ширина 50 метра и е по цялата обиколка на язовира. На метри от водата някои от къщите на големците приемат гости. Един от комплексите има 25 легла, заведение, а фекалната му шахта е с обем 5 куб. метра. Знаете ли за колко време се пълни толкова малка шахта? - пита Васил Илиев и отговаря. Четирима души за три дни! Като се оттегли водата, се вижда миризливата вадичка да се излива директно в язовира. По-наглите пък направо потапят помпи в шахтата и бълват отпадни води във водата.

Бившето село Дебелец е изселено заради язовира.

Когато започва строителството на язовира, социалистическата власт изселва от района селата Дебелец, Аспарухово и Голямо Делчево. На хората са дадени земи в други райони, а имотите им са платени от държавата. Толкова много се бързало със строителството, казват местни хора, че някои от къщите така и са оставени несъборени под водата. След демокрацията обаче някои от изселените заради язовира решават да реституират. Само че реституцията не може да се изпълни в обект, който не е населено място.

Така с манипулация се пуска списък във вилното селище да има улици, за да могат да се регистрират уж живеещите там целогодишно. Това обаче не са постоянно живеещи, а хижарите на бившите почивни станции на девненските предприятия, разкрива Илиев. Подписката подписват 53-ма души, Илиев също.

Тя обаче е манипулирана. С нея находчивите решават да искат от президента да даде статут на село на бившето Дебелец и президентът издава указ. Подписваха и смятаха, че е списък да дърва за огрев, други - че е списък за реституция на бившите имоти, незасегнати от язовира. След излизането на президентския указ започва и бясна реституция, и бясно строителство само от кръга посветени.

Тук сред едрите собственици е сватът на кмета на Дългопол, който има пет имота. Според Илиев същият има имоти и в друга вилна зона край язовира.

Миналата година следовател Илияна Асенова започва разследване за съставяне на неистински документ ­ подписката. 4 години след събирането на подписите никой не живее постоянно там. Няма нито един човек, който да се е регистрирал. "Има много нови построени къщи, къщи за гости с цел туризъм, има обяви за продажба на имоти и цената на квадратния метър е близка с тази във Варна... Мястото е атрактивно и с оглед на риболов, лов, природата е много красива и установих, че там имат имоти все хора от елита на провадийския край", каза Илиева.

Източник: в. "Монитор"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
Грипна епидемия обхвана страната
Първа лига, сезон 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: