Най- важното предизвикателство в работата на общинската администрация е възможността да се ползват средства от структурните фондове и другите финансови инструменти на ЕС- е становището на кмета на Община Девня Атанас Кузев. В мандатната си програма той набеляза приоритетите си и предприе действия, с които да се възползва девненското население от тези възможности, съобщават от пресцентъра на местната администрация. На девненските деца, кметът обеща, че ще работи за превръщане на общинските образователни структури в комплексен микроцентър на Образователна, възпитателна и социална дейност, съчетаващ отговорностите на училищната и местната власт. За тази цел Община Девня разработи и спечели проект за подобряване на енергийната ефективност във всички училища и детски градини.
На 26 октомври т.г. с решение №РД 02-14-1820 на МРРБ на община Девня се предоставя безвъзмездна финансова помощ в размер на 3269970,95лв. за изпълнение на проект "Повишаване енергийната ефективност на образователната инфраструктура в Община Девня, съпътстваща устойчиво развитие" по Оперативна програма "Регионално развитие". Проектът следва да се реализира в рамките на 14 месеца от сключване на договора и включва следните строително монтажни дейности: Подмяна на дограма, топлоизолация по фасади и покриви, минерална мазилка върху топлоизолация по фасади, латексно боядисване по тавани върху изолация, доставка и монтаж на слънчева инсталация, подобряване на топлинната инсталация , направа на ел. за част ОВК, подмяна на ел. инсталация за висящи тела, ПКОМ тяло, аварийно осветление и доставка и монтаж на мълниезащитна инсталация за всички. Гражданите на община Девня имат основание да се чувстват горди , защото проекта на общината е класиран от Оценителната комисия на Оперативна програма «Регионално развитие» на шесто място от одобрените за финансиране 20/двадесет/ проекта ,от допустимите за участие 79 /седемдесет и девет/ общини.
По-голямата част от образователните институции в Девня, включени в настоящия проект са строени около седемдесетте години на миналия век, а и по-рано. На голяма част от тях, вътрешните и външните дограми не са подменяни от тогава, те са силно компрометирани, някъде прозорците въобще не се затварят или са заковани. Външната мазилка по фасадите е подпухнала и в голямата си част е разрушена. Сградите не са достатъчно добре топлоизолирани, съответно вътрешната мазилка в помещенията на места е напукана и частично съборена. Електроинсталацията в помещенията се нуждае от подмяна. Част от топлоразпределителната тръбна мрежа е с нарушена топлоизолация, липсват съвременни котелни инсталации, както и топла вода, особено за детските заведения, където се ползват бойлери на ел. ток и водата е крайно недостатъчна. Разходите за отопление и ел. енергия в образователната инфраструктура са значително високи.
Община Девня реализира и Проект за техническа помощ по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013" за проект "Разширение и модернизация на пречиствателна станция за отпадъчни води - гр. Девня". ПСОВ - Девня е въведена в експлоатация през 1975 г. Проектния й капацитет към настоящия момент е почти достигнат. Съществува реална необходимост от увеличаване на капацитета й във връзка с предстоящото разширение на канализационната мрежа на общините Суворово и Вълчи дол.
Всички технологични елементи на станцията са амортизирани и се нуждаят от рехабилитация. Технологията на пречистване не предвижда отстраняването на азот и фосфор. Необходимо е подобряване и осъвременяване на технологичните процеси и съоръжения за постигане на по-добър пречиствателен ефект, съответстващ на завишените изисквания на Българското и Европейско законодателство.
Освен с проектът за Пречиствателната станция Община Девня може да се похвали и със спечелен проект за канализация за населението на с. Кипра. През април, кметът на общината сключи Договор за изпълнение на спечелен проект "Доизграждане на битова канализация на с. Кипра, община Девня" с ДФ "Земеделие" на стойност 2079096.00лв. и срок за изпълнение не повече от 30 месеца след подписване на Договора.
В момента община Девня очаква одобрение на депозирания списък с планирани поръчки за извършване на проверка на тръжните документи по обществени поръчки за строителство на прогнозна стойност от 2011410.00лв. без ДДС и строителен надзор с прогнозна стойност 40228,00 лв. без ДДС.
Източник: Днес + |