Няма опасност девненските заводи да останат без води за производствени нужди след видимото намаляване на обема на язовир "Цонево“ край природния феномен "Чудните скали“. Това експертно становище изрази пред "Девня - древна и модерна“ пенсионираният инженер Деян Делев, който навремето е отговарял за управлението на водите във Варненска и Бургаска област.
Специалистът е категоричен, че гледката със засушената акватория край Чудните скали не е прецедент. Оказа се, че в края на миналия век тази част от язовира се е използвала за земеделски цели в продължение на 15 години. "Хората си сееха царевица, а река Луда Камчия си минаваше по старото корито“, разказа инж. Делев.
Това е така, защото по онова време водният обем на язовира умишлено се е държал наполовина заради теч, появил се в насипната му стена. "От това по-ужасно нещо няма, защото под напора на налягането пробойната можеше да се разшири, стената да се скъса, а водата да помете всичко по пътя си“, обясни специалистът.
Именно тогава се е взело решение нивото на язовира да се поддържа наполовина, въпреки че водата е била жизнено важна за девненските заводи, които по онова време са били в пъти повече, отколкото са днес. Паралелно с това настъпило засушаване, а ръководителите на заводите предприели мерки за икономии на водата. Нивото на язовира спаднало с цели 10 метра под пробойната, но въпреки това от нея продължила да тече вода. На място били извикани хидроспециалисти, които установили, че течът всъщност е извор, който е избил в насипната стена. Тогава се взима и решението ограничителната мярка да отпадне, а водоемът да се експлоатира в пълен обем. Не след дълго земеделските земи и старият мост отново станали част от подводния свят на язовир "Цонево“.
Въпреки че е третият по големина в България, той има сравнително малък водосбор, но се пълни за няколко дни при преливане на каскадно свързания яз. "Камчия“, който има огромен водосборен обем.
"В момента влизаме в дъждовните месеци, предстоят и снеговалежи, така че в никакъв случай не може да се говори за опасност от недостиг на вода, още повече че язовирната стена се намира на цели 10 километра от Чудните скали и водоемът вероятно разполага с достатъчно количество полезен обем – нещо, което трябва да се провери“, посъветва инж. Делев.
По думите му сега положението не е толкова притесните
лно, защото консумацията на вода от яз. "Цонево“ е в пъти по-малка, отколкото е била преди. "В миналото са се изразходвали по над 120 млн. кубика вода годишно, а сега вероятно те са 50-60 милиона, защото ги няма голяма част от заводите“, обясни инж. Делев.
Специалистът не се съгласи с констатациите на автора на видеото от Чудните скали Костадин Костадинов, че язовирът бил умишлено източен и че проблеми с валежите е нямало.
"Напротив, тази година беше сушава и имаше период от 85 дни без капка дъжд“, припомни инж. Делев, позовавайки се на официални хидрометеорологични данни. "Ситуацията щеше да е по-различна, ако този воден спад се наблюдаваше след снеготопенето през месец март“, посочи той.
Ако все пак се стигне до водна криза, което е малко вероятно, девненската промишленост би могла да бъде захранвана с вода от изворите до село Разделна, община Белослав, които навремето са били каптирани за питейно-битовите нужди на Варна, но впоследствие крановете им са били затворени. Въпреки че тръбопроводите отдавна са нарязани за скрап, би могло да се изгради връзка от помпената станция в Разделна до Девня, за да се осигури водозахранване за промишлеността.