Култов комплекс от VIII-IХ век е открит при разкопки на нос Калиакра, съобщи ръководителят на археологическия екип ст.н.с. д-р Бони Петрунова от Националния археологически институт с музей при БАН. Сред многобройните гробни съоръжения археолозите са се натъкнали на култова яма, която вероятно е играла ролята на светилище. В култовата яма са се извършвали т. нар. "поменални обреди" преди въвеждането на християнството като официална религия в българската държава. Сред ценните артефакти е ритуално бронзово звънче.
В рамките на грандиозния комплекс има детски гроб, в който е извършен магически ритуал. В гробното съоръжение са намерени два железни остри предмета, вече "сраснали" се със скалите, разказа Петрунова. Археолозите свързват находките с обредната практика на мястото на смъртта да се побиват островърхи железа, за да се прекрати навлизането на злите сили в живота. Вероятно така местното население се е противопоставяло на високата детска смъртност, за която свидетелстват и откритите много детски гробове, обясни ръководителят на археологическия екип.
Сред ценните находки от археологическия сезон са и няколко сребърни монети от ХIV век с печати на Добротица. В това смутно време Добруджанското деспотство е било своеобразен оазис на Балканите и привлекателно място за търговия. Добротица е бил принуден да сложи своя печат върху други монети, което е знак не само за голям номинал, но и че деспотството е било цветущо място, привличало аристократи, допълни Бони Петрунова. Затова по думите й, ако използваме съвременни препратки, можем да оприличим Добруджанското деспотство на Швейцария на Балканите през ХIV век.
При разкопките е открита и монета на сина на Добротица - Иванко, на която е изобразен двуглав орел. Петрунова съобщи, че работи върху книга с работното заглавие "Истини и легенди за Калиакра". Община Каварна подкрепи проекта за археологическите разкопки с 40 000 лева.
Източник: bTV |