Откриха множество незаконни зауствания във варненските дерета

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:11 / 23.09.2010
781
Бивши и настоящи студенти от
ВВУ "Никола Йонков Вапцаров":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Множество зауствания с неясен произход във варненските дерета открили курсантите от ВВМУ "Н.Й. Вапцаров" по време на обследването на овражно-речната система на Варна в рамките на европейски проект, предназначен да подпомогне регионалните и местните власти в опитите им да се справят с негативните въздействия на промените на климата. Данните са предоставени на община Варна, която е и основен бенефициент по проекта, стана ясно от днешната пресконференция за проекта FACTS, финансиран по програма INTERREG IVC.

По време на обследването са описани общо 24 дерета, някои от които досега били неизвестни. По време на презентацията бе показана и снимка на рибарник в едно от деретата в село Звездица, за който никой не знаел нищо. Събраните данни ще бъдат използвани за създаването на числен модел на цялата система и провеждането на серия компютърни симулации за определяне на нейния отводнителен капацитет и за установяване на уязвимите зони, застрашени от наводняване, коментира експертът Людмил Икономов.

Крайната задача по думите му е изготвянето на регионална стратегия и конкретни мерки чрез определянето на подходящи места за контролирано заливане в горски терени и градска среда. В проекта FACTS участват 14 партньори от 8 държави, като единствен представител на България е община Варна, поясни шефът на дирекция "Международни програми и проекти" д-р Петър Радушев. Общата продължителност на работата е три години, считано от 2010 г., а бюджетът за община Варна възлиза на 123 000 евро.

Целта е да се подпомогнат регионите и общините да разработят и включат в общите си устройствени планове конкретни мерки, които да елиминират или поне частично да смекчат негативните въздействия от бедствията, предизвикани от промените на климата. Някои от възможните мерки са например изграждането на преградни стени в деретата, или на подземни паркинги, които по необходимост да могат да се използват за събиране на вода.

Важен партньор на общината при изпълнението на първата част от задачата бе Военноморското училище, включило се с шест екипа от 16 курсанти и четирима офицери. Причината да бъде включено ВВМУ пък е, че единствено неговите възпитаници отговарят на необходимите условия: познания по навигация и геодезия, умения за използване на съответната апаратура, физическа издръжливост и др. Работата на курсантите е безвъзмездна и се счита за част от тяхната лятна практика.

За оказаната помощ днес възпитаниците на ВВМУ бяха отличени с грамоти лично от кмета на града Кирил Йорданов.

Източник: Днес +


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Жената, която пострада катастрофата между два автомобила в София,...
Жена е в тежко състояние след катастрофата между два автомобила в...
След сигнал: Спряха за проверка турски шофьори на влекачи заради ...
Челна катастрофа! Мъж помете колата на младо семейство от Варна
Щангистът, който бе нападнат от деца: Външният ми вид ги провокир...
Задържаха шуменец с модерни наркооранжерии във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).