Петров обясни, че няма правомощия да извършва подобни проверки. По разпоредба агенцията трябва да осъществява контрола по охраняемите зони по Черноморието. Само в южната част има над 50 места, лицензирани за даване на джетове под наем. Всички те са на охраняеми плажове.
За да няма инциденти със скутери, те трябва да се управляват извън зоните, където се къпят хора. На местата, където има охраняеми плажове, джетовете трябва да влизат в морето по коридорите до излизане от зоните за къпане, като управлението им да става на не по- малко от 300 метра от брега, обясниха от "Морска администрация". Там където плажовете са неохраняеми, лицата с водни джетове трябва да се движат с минимална скорост. Ограничението важи до преминаването на 300-метровата зона и след като навлязат в открито море, да управляват моторите както желаят.
Статистиката показа, че се наблюдава увеличение на броя джетове. В района на Бургас има регистрирани 307 скутера. 116 са джетовете във Варненска област.
По закон собствениците на подобни превозни средства се наказват при навлизане в плажната зона и неспазване на ограниченията за скорост. Глобите за частни лица, собственици на джетове, е от 1000 до 3000 лева.
Източник: в. "Монитор"