"Мелроуз" планира да транспортира бъдещия добив на газ от "Каварна" по 8-километрова тръба по морското дъно до блока на "Галата". От там е изградена инфраструктура до брега и се прави връзка връзка с националната газоразпределителна мрежа при град Провадия. Подводният тръбопровод вече е поръчан и първите детайли се чакат да пристигнат на пристанище Варна до дни. Целта е газовото находище до нос "Галата" да бъде превърнато в газохранилище до края на тази година. Така България ще има още един източник на запаси, освен Чирен.
Проектът е оценен на 20 млн. долара. За сондажи и проучвания в шелфа "Мелроуз" тази година ще вложи още 43 млн. долара. "Проектът е икономически ефективен и е стъпка за решаване на болния проблем с липсата на алтернативни източници на газ. Държавата си запазва собствеността над съоръженията, а за новите инвестиции няма да е нужно да се пишат проекти за еврофинансиране. Североизточна България е обречена да бъде един от основните играчи на газовия пазар в страната", коментира министър Димитров.
"Спряхме добива на газ от "Галата" в края на януари поради изчерпване на запасите. Останалите запасите от 250 млн. кубика се съхраняват като буферни. От 3 месеца работим за трансформация на "Галата" като хранилище и вече сме инвестирали 6 млн. долара. До началото на 2010 г. ще вложим общо 30 млн. долара. На първо време в хранилището ще се побират 800 млн. куб.м газ. През 2010 г.
количеството ще се удвои". Това съобщи във Варна по време на енергийния форум управляващият директор на "Мелроуз Рисорсиз" Дорита Ангелова. От 2001 г. досега капацитетът на находище "Галата" от 1.8 млрд. кубика е почти изчерпан.
На енергийния форум присъстваха областните управители на Варна и Добрич - Христо Контров и Ердинч Хаджиев, кметът на Каварна Цонко Цонев, представители на концесионера на находищата - "Мелроуз", както и директорите на най-големите промишлени потребители на газ в региона - "Агрополихим" и "Полимери" от Девня.
Източник: в."Строителство градът"