Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Празник на най-елитните коне у нас ще се проведе край Варна
Автор: Екип Varna24.bg 08:36 / 31.10.2024Коментари (0)1077
©
Тази година се навършват 160 години от основаването на конезавод "Кабиюк“ в България. В тази връзка на 1 ноември от 10:00 до 16:00  часа на територията на стопанството, с. Коньовец, ще се проведе целодневен празник по повод на юбилея и ще поставим началото на поредица от събития.

През целия ден ще бъдат отворени вратите на "Музея на коня“, със свободен вход за всички посетители и гости, както и тези  на музейната експозиция в резиденцията на княз Александър I Батенберг.

От 11:00 ч., малки и големи ще се насладят на парад на конете.

Ще можете да се запознаете и дегустирате продукти на местни производители на съпътстващо фермерско изложение.  За най-малките ще има детски кът с понита.

Празненствата ще бъдат открити в 10:00 часа в Деня на народните будители от представители на ръководството на Министерството на земеделието и храните и на ДФ "Земеделие“, които ще отличат дългогодишни служители за принос в утвърждаването на ДП "Кабиюк“ като водещо предприятие за развитие на племенното коневъдство и овцевъдство, както и за запазването на автохтонни породи говеда и овце.

На 2 ноември, на хиподрума в Шумен от 10:30 до 14:00 ч. организираме конни състезания на гладко надпрепускане и прескачане на препятствия за "160 години ДП "Кабиюк“.

"Каним всички граждани да дойдат и да доведат децата си в най-стария конезавод в България, основан през 1864 г. и да представим на широката общественост красотата, грацията и силата на жребци и кобили в 7 основни, дългогодишно селекционирани елитни породи“, каза Мартин Маринов - изпълнителен директор на ДП "Кабиюк“.

ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ С ПРОГРАМАТА ТУК

За ДП “Кабиюк“ е най-старият конезавод в България, основан през 1864 година от русенския валия Митхат Паша, с цел производство на коне за турската армия. Той е разположен на Шуменското плато, на 13 км североизточно от гр. Шумен, на средна надморска височина 194 м. Още през първите години броят на конете в конезавода е достигнал около 1000. По-късно, по време на Руско-турската Освободителна война, всички коне от конезавода биват извозени от отстъпващата турска армия в Анадола и освободената Българска държава го заварва празен. През 1883 г., поради остра нужда от коне за новосформираната българска войска, се прави опит за възстановяване на дейността му, но поради лошите качества на събраните за разплод коне и липса на квалифициран персонал, той бива затворен четири години по-късно.

Същинското възстановяване на дейността на стопанството датира от есента на 1894 г., под името Държавен конезавод, склад за жребци и ремонтно конско депо "Кабиюк“. От тогава до сега той функционира без прекъсване.

На територията на стопанството се извършват дейности, свързани с растениевъдството и животновъдството, както и туристическа дейност, с акцент върху естествените природни дадености, като тук се намира най-големият музей на коня на Балканския полуостров, лятната резиденция на княз Александър I Батенберг и Зала за българска иконопис.

В областта на животновъдството предприятието извършва възложените му със Закона за животновъдството дейности, свързани със селекционно-племенна и развъдна работа в следните направления:

Коневъдство с общ брой животни – 320, състоящо се с два основни сектора:

- Елитно племенно стадо от жребци и кобили за възпроизводство и жребцово депо,

имащо задача да извършва подобрителна развъдна дейност в страната;

- Заводско племенно стадо със застъпени 7 основни дългогодишно селекционирани елитни породи от Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони.

Овцевъдство с общ брой 1300 животни. Единствено в Кабиюк се отглеждат и развъждат най-големите популации от двете специализирани във вълнодайно направление породи овце – Кавказка и Асканийска меринос. В стопанството се отглеждат и автохтонните породи овце – Медночервена шуменска и Каракачанска.

Говедовъдството е с общ брой от 190 животни, състоящо се от аборигенно стадо Българско сиво говедо, което се отглежда целогодишно по природосъобразна технология. Отглеждат се и крави от Черношарената порода (млечно направление).

Основните цели на предприятието са запазване и увеличаване на застрашените от изчезване автохтонни породи животни, които са ценна част от националния генофонд, както и производство на растениевъдна продукция.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
Специализирани полицейски операции в страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Почина Лиъм Пейн
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: