© | | Два проекта, свързани с укрепване на свлачище в района на Балчик и изграждане на канализация и рехабилитация на водопровод в село Кранево, бяха представени пред журналисти, общински съветници и кметове на населени места днес в заседателната зала на Общината. От години един от най-проблемните терени в региона е вилна зона „Сборно място" заради активността на старо свлачище. То представлява част от древната свлачищна ивица, заключена между Дворцово и Момчилово дере. Свлачището се активизира през пролетта на 1997 г. след падналите обилни валежи. За да не се допусне катастрофално свличане и прекъсване на пътната връзка Балчик - Албена, са предприети аварийни отводнителни мероприятия, които започват през 1998 година, но след 2000 година финансирането на инженерните дейности се преустановява. Вследствие на това земните пластове в района продължават да се движат, а започнатите защитни съоръжения остават недовършени.
Настоящият проект визира изграждане на две вертикални шахти и се финансира от Оперативна програма «Регионално развитие» 2007-2013 на Европейския съюз и от бюджета на Република България. Целта на проекта е ограничаване и предотвратяване на рисковете за живота на гражданите и техните имоти в района на свлачище «Сборно място». Сред дейностите, заложени в проекта, е изграждането на отводнителна система, с която ще бъдат изведени подпочваните води от вилната зона в посока вертикалните шахти, а от там в морето. По официални данни в рисковата зона живеят близо 2000 души, а посетителите на Балчик са около 200 000 годишно. Голяма част от тях преминават по пътя Албена-Балчик и предпазването му от свличане е от голяма важност за икономиката на региона и за живеещите в него. Общата стойност на проекта за укрепване на свлачището е 577 241 лева, като 85% от тях са безвъзмездно осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите 15% са от държавния бюджет.
«Изграждане на канализация и рехабилитация на водопровод и пътна настилка на ул. «Черно море» в с.Кранево и рехабилитация на водоснабдителна, канализационна мрежа и пътна настилка на ул. «Дунав» в Кранево» е името на другия представен проект. Той е на стойност 2 556 692 лева и ще се финансира от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Целта на проекта е да се осигури нормално водоподаване на живеещите в района на визираните улици и подобряване качеството на ВиК услугите.
Очакваните резултати от дейностите са свързани с безпроблемното отвеждане на дъждовните води до пречиствателната станция и намаляване на замърсяването на околната среда. В проекта е заложено възстановяване на пътната настилка, засегната от ремонтните дейности.
Държавна приемателна комисия даде зелена светлина за работа на пречиствателната станция за отпадни води в Балчик. Договорът за строителството на стойност 3 868 061 евро беше подписан през лятото на 2006 година с избрания след търг българо-словенски консорциум „Приморие-Хидроинженеринг-Балканскрой". Съоръжението е част от ВиК проекта, финансиран по програма ИСПА на стойност 22 милиона евро. 9 милиона от тези средства се усвояват за строеж на близо 70 км водопровод и канализация в Балчик.
Останалите пари от европейския проект отиват по договори за супервизия - консултантски услуги, доставка на оборудване и специална система за мониторинг на ВиК мрежата. 75 на сто от средствата за изграждане на пречиствателната станция са безвъзмездно финансиране по програма ИСПА, а 25 на сто - национално съфинансиране. На редовните срещи за изпълнението на проекта винаги се отчиташе, че работата на консорциума по строежа на съоръжението изпреварва предвидените срокове и завърши доста преди канализацията на Балчик. В момента пречиствателната станция за отпадни води работи с минимална част от капацитета си и очаква приключването на ВиК дейностите в града, за да бъде натоварена оптимално. Съгласно решение на Общинския съвет, съоръжението ще се стопанисва и управлява от общинската фирма „БКС".
Балчик ще бъде един от над хилядата градове в Европейския съюз, които се присъединяват към общините, подписали "Споразумение на кметовете" за устойчива енергия за Европа. Това гласува на заседание в петък Общинският съвет. Мерките, които ще бъдат предприети, са срещу глобалното затопляне и ангажиментът на Евросъюза за намаляване на вредните емисии на въглероден двуокис с над 20% до 2020 година. Според приетите документи стратегическите решения относно градското развитие могат да намалят потреблението на енергия в транспорта, обществените сгради, градските системи за осветление. Може да се стимулира използването на обществения транспорт, на биомаса за производство на топло- и електроенергия, както и да се намали разрастването на градските райони. Още 6 български града са подписали Конвента на кметовете - Варна, Бургас, Добрич, Лом, Пловдив, Търговище. Предвижда се да бъде изготвен План за действие за устойчива енергия, както и да бъдат организирани "Дни на енергията", за да могат местните жители да се запознаят пряко с възможностите и предимствата на по-интелигентното й използване. |