© Varna24.bg | | Тази година данните в туризма изглеждат като миналата, а и вероятно така ще изглеждат и през 2011-а. Това смята проф. д-р Светла Генова Ракаджийска, ръководител на катедра "Икономика и организация на туризма".Професионалистите, които си вършат работата, ще спечелят, защото те се ориентират, те следят информацията по света, имат постоянни партньори и ще преодолеят кризисните ситуации. Те си дават сметка, че всеки 6-и европеец е притеснен за разходите и доходите си. Намалява средният престой, туристите се ориентират към близки обекти, сменят се средствата за настаняване и се правят икономии чрез почивка у познати и роднини. В цяла Европа се очаква отново спад на приходите. Потреблението ще се свие. В същото време конкуренцията е огромна. Гърция е в криза, но започна мащабни инициативи, за да привлече туристи, обясни д-р Ракаджийска.
"Има едно правило в туризма. Винаги за предпочитане е по-малката загуба. Това означава в добри периоди да можеш да възстановиш позициите си. Най-голямата загуба са празните легла. Конкуренцията е огромна, което се дължи и на презастрояването и увеличаването на капацитета. От там се тръгва по хлъзгавия път на съкращаване на разходите и качеството, а не оптимизиране на качеството и цените" - посочи Ракаджийска.
Има и доста фирми, които няма да се справят, защото очакват инцидентно някой да им докара туристи, да им помогне. България винаги стои различно на туристическата карта на света. Когато конюнктурата в света е добра, България губи, и обратното, печелим, когато има спад. Обяснението, че България поддържа приемливо съотношение качество и цена. Има и друго предимство, което туристите научават по неведоми пътища. Това е потенциалът от изключителните красоти на страната. Те не са обхванати от туристически продукти. Туристите сами ги откриват. Тук чужденците се чувстват като при приятели, като при хора, които ги приемат сърдечно. От това страната печели. Досега се изтъкваше и друг фактор - храната. Средното равнище на цените е по-ниско отколкото в другите страни в ЕС, колкото и да се оплакваме, посочи Ракаджийска и изтъкна, че валутният борд също е плюс, защото е добре да се пътува и еврото да се обменя в левове.
Източник: в. "Народно дело" |