© | | В периода 16-18.08.2013 г. в хотел "Св.Елена", курортен комплекс "Св.Св.Константин и Елена", бе проведено изнесено обучение на първата група служители на Общинска администрация Вълчи дол по проект "Повишаване на квалификацията на служителите в Община Вълчи дол", по договор № А 12-22-3/09.05.2013 год. между Община Вълчи дол и Министерство на финансите, Управляващ орган на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансиран от ЕС чрез ЕСФ по приоритетна ос 2 "Управление на човешките ресурси", подприоритет 2.2 "Компетентна и ефективна държавна администрация", бюджетна линия BG051PO002/12/2.2-07. В изпълнение на Дейност 5, целта на обучението "Обучение за екипна и лична ефективност" бе запознаване с факторите и придобиване на умения за прилагане на положителни практики, които благоприятстват екипната и лична ефективност в следните аспекти:
Атмосфера - добрите отношения, уважението между членовете и активното участие на всички са важни предпоставки за екипна ефективност; Справяне с конфликт - откритата дискусия, доверието между членовете и правилния подход в конфликтни ситуации е предпоставка за по-висока ефективност; Лидерство - умелото ръководство на екипа от един или повече негови членове предопределя успеха или неуспеха в постигането на общата цел; Мотивация - ако членовете на екипа са истински мотивирани за работа, екипът може да надхвърли очакванията; Професионално и личностно развитие - членовете на екипа усещат, че не просто постигат определени организационни цели, но и се развиват в личностен и професионален план; Цели на екипа - един екип е много по-ефективен, ако членовете му вземат пряко участие в определянето на целите му и периодично оценяват постигнатото; Вземане на решение - ако екипът има изработен ясен общоприет механизъм за вземане на решения, ползите от екипната работа са много по-големи, а ефективността - значително по-висока; Сътрудничество - Когато хората си сътрудничат, крайните резултати ще са далеч по-високи, отколкото ако всеки работи индивидуално; Комуникации - Общуването ражда идеи, дава решения, изглажда недоразумения - накратко, повишава ефективността на екипа; Критика - от това дали в екипа се критикува на принципна или на личностна основа се предопределя и прогреса или застоя на един екип; Постигане на целите - един от най-важните фактори. Всичко остава на заден план, когато целта на екипа е постигната.
Обучението за екипна и лична ефективност помогна на ръководителите и на първата група от служителите на администрацията да се възползват от един от най-силните управленски инструменти - екипният принцип на работа. Създаването и управлението на ефективен екип ще доведе до по-високи професионални резултати, по-висока мотивация и по-бързо постигане на поставените целите. Един екип е ефективен, когато той постига целите, за които е създаден. Факторите, които зависят от самите участници в екипната работа и от ръководителите на екипа предопределят неговият успех.
Методи за изпълнение на дейностите - в практически план:
С оглед постигане целите на проекта и на базата на предишния практически опит на общинските администрации, проектът предвижда използването на един единствен метод за изпълнение на дейностите, свързани с обучения - Емпиричния подход за обучение на "възрастни" хора. Методологията на изпълнение на дейностите е свързана с получаване на възможно най-пълна информация, придобиване на професионални знания, умения и повишен капацитет на ръководители и служители в съответните сфери на дейност на администрацията, в съответствие с идентифицираните професионални потребности и тези на администрацията, както и споделяне на добри общински практики и опит в съответните сфери на дейност.
Обучаващ по модул "Обучение за екипна и лична ефективност" е г-н Васил Панчаров, изпълнителен директор на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България /НАСО РБ/, експерт и ръководител с 20-годишен опит в сферата на местните власти, възпитаник на Американската агенция за международно развитие, Фондацията за реформа в местното самоуправление, а по-късно и на Националното сдружение на общините в Република България и други организации с международно участие. Преминал е обучения за водене на обучения на обучаващи и разработване на материали за обучение. Участвал е многократно в тренинги, обучения и форуми по местно самоуправление и публична администрация в България, Съединените щати, Белгия, Холандия, Швейцария, Полша, Гърция и Косово. Има богат опит и информация за прилагането на положителни практики и международен опит в сферата на местното самоуправление. |