© Varna24.bg | | Прокуратурата е започнала разследване на скандални сделки с военни имоти край морето, осъществени по времето на ексминистрите от кабинета "Станишев" Николай Цонев и Веселин Близнаков. Сред най-фрапантните от тях е осъществената през 2008 година, когато начело на МО бе именно подсъдимият в момента Цонев, продажба на бившата мотошкола в местността Харманите в Поморие.Аферата с терена, който включва цял стадион за мотобол, както и мотополигон, сервизно хале и административно битова сграда, бе огласена преди време от депутати от ГЕРБ. Сигналът, който сегашното ръководство на МО подало към държавното обвинение, се оказал достатъчен повод за предприемане на проверка на продажбата. Според изнесените факти имотът, който се простира върху 95 дка на първа и втора линия край морето, е изтъргуван за скромните 290 хил. лв. или приблизително по 3 лв. на квадрат. Според народните избраници от ГЕРБ квадратният метър край морето по това време е вървял между 90 и 100 евро, така че само с няколко продажби на имоти в Бургаско, които до 2006-а са били зачислени към дружеството "Войнтех", държавата е била ощетена с милиони левове. Специално за мотостадиона в Поморие, земята там вървяла по 50 евро, а не по 3 лв. на квадрат, което е над 30 пъти по-евтино, категоричен бе законотворецът Иван Алексиев. В случай, че реалната стойност на обекта се окаже такава, излиза, че той възлиза на около 9,5 млн. лв. А това би означавало, че хазната е ужилена с приблизително 9 млн. лв.
По думите на съпредседателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев, който потвърди, че материалите по сделките са били предадени на прокуратурата, би било интересно да се разбере какъв ще е резултатът от проверката.
Не по-малко любопитна е реализираната по времето на Близнаков продажба на военен имот в парк "Росенец", в местността Ченгене скеле с площ 8 дка. Към разположения на брега на морето терен бил зачислен и масивен кей с дължина от около 100 метра, на който могат да акостират дори яхти. Заедно с имота бил продаден и пригоденият за хотел кораб "Виолета". Новият собственик, който имал намерение да строи туристически комплекс, платил за всичко 259 хил. лв. Проверка на вестника установи, че зад фирмата купувач "Пламс 2001" стои хлебният бос Пламен Найденов, който според ДАКСИ е сред шефовете на свързаните с производствените бази в кв. "Люлин" и бившия "Хлебозавод 1" дружества "Крапси Холдинг" и "Хлебни изделия - Възраждане". Именно с бизнеса с хлебни изделия нашумя и Николай Цонев. Името му беше забъркано в скандал с военното министерство преди да седне в стола на Близнаков, когато оглавяваше мегаагенцията "Социални дейности" към ведомството. През 2006 година, когато имотите на МО край морето вече са разпродавани като топъл хляб, фирмата на Цонев "Нилана" се оказа сред основните хлебни снабдители на армията.
Третата скандална сделка в Бургаско, за която от ГЕРБ настояха прокуратурата да се намеси още преди няколко месеца, е с Морския клуб в Поморие. Той е с 1543 кв. м. площ, намира се на самия бряг на морето и е продаден за общо 392 хил. лв. Имотът също като този в "Росенец" разполага с хотелска част, кабинети за обучение, хангари и кей за акостиране на кораби и яхти. Средната цена на квадратния метър, на която са продавани повечето имоти, е 3 лв., а реалната по това време е била най-малко 100 евро, защото всичко е на първа линия.
В аферата с продажбата на Морския клуб се появява и кораб, който не е заведен в активите. Той е нарязан на скрап и продаден на цена, по-висока от тази, която е платена на държавата за целия имот, обясни Иван Алексиев.
Ангелов върна на хората земите на нос Акра
Собствениците на земи, които досега се намираха на територията на бившето военно поделение на нос Акра край Черноморец, ще получат имотите си обратно от областния управител на Бургас Константин Гребенаров. Това стана възможно, след като министърът на отбраната Аню Ангелов нареди терените да станат отново публична държавна собственост. Земите на полуострова са с площ над 2000 дка и имат реална пазарна стойност 30 милиона евро.
Ангелов директно обвини от парламентарната трибуна своите предшественици, които са имали нечисти намерения - да продадат или заменят военния терен. По думите му особено активно се е водела кампанията за продажбата по време на Николай Цонев и понеже сделката е била на финалната фаза, само идването на ГЕРБ на власт я е осуетило.
Общо 434 сделки с имота са успели да реализират бившите военни министри по времето на тройната коалиция, обявиха неотдавна сегашните управляващи. Според настоящия министър само от сделката на летището в Божурище срещу апартаменти държавата е завлечена с 15 млн. лв.
Източник: в. "Монитор" |