Разглеждайки раннохристиянския комплекс, винарната, новооткритата баня, румънските и българските археолози влязоха във взаимнополезна научна дискусия. Посещението продължи с разглеждане на експозицията в Археологическия музей в Бяла и доклад за археологическите открития от 2009 г. до днес.
Своите и на колегите си впечатления сподели д-р Константин Кера - известен специалист по късноантична археология: "Ние всички сме археолози и трудно може да бъдем впечатлени, но това което видяхме и чухме от нашите български колеги и приятели наистина много ни заинтригува. Без съмнение, това е един изключителен обект, представящ няколко епохи и то с много интересни обекти и находки. Мисля, че специално откритите три баптистерия (кръщелни) са уникални за Западното Черноморие. Също така рядък шанс е откриването и на детайли от църковната мебелеровка - частите от олтарната преграда и най-вече изцяло запазената олтарна маса, изработена от "пароски" мрамор. Интересно попадение е комплексът, който българските колеги определят като "дом на трапезит". Находките от това жилище са също твърде рядко срещани - съдът за приготвяне на храна на пара, стотиците монети и разбира се - везната. На наши обекти сме попадали на подобни везни, но за по-големи обеми, а тази е за измерване на монети. Колеги, които се занимават с по-древни периоди като д-р Лидия Бузеяну, която е експерт по печати върху амфори, са много приятно изненадани от разнообразието на древногръцка керамика, която без съмнение е от по-ранния култов комплекс. Всичко бе изненада за нас, въпреки че сме слушали много за обекта в Бяла. Това е един много важен обект за античната археология и сме радостни, че имахме възможността да видим резултатите и находките на място."
Научната експедиция бе посрещната и от кмета на община Бяла - Анастас Трендафилов. От името на гостите, д-р Костуря, поздрави общината за големите усилия за опазване на културното наследство и за подкрепата, която се оказва на археологическата експедиция: "Изключително е постигнато - разкриването на обект с важен принос не само за Черноморската, но и за световната антична археология. Впечатляващо е и успешното осигуряване на финансиране за консервация, реставрация и експониране на обекта с проект по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г."