Жител на Осеново изпрати отворено писмо до: президента, областния управител на Варненска област и кмета на община Аксаково, относно ставащото по пътищата в община Аксаково. Ето какво е написал той до институциите:
ОТВОРЕНО ПИСМО
Уважаеми господа!
Бих желал от името на жителите на село Осеново, община Аксаково, обл. Варненска, да изразя своята тревога от негативната реалност по пътищата в нашата Община, на която ставаме свидетели през последните години.
Само през месец май 2014г. ми се случи да видя как на участъка от пътя Кичево-Осеново четири кучета са били прегазени, а едното ранено от "водачи-състезатели". Това противоречи на основните принципи на обществения морал и накърнява човешкото достойнство. Човекът, като разумно и нравствено същество, е длъжен да защитава по-малките си братя от опасностите, а не да ги убива, подобно на побеснели хищници. В тази връзка, бихме искали да Ви попитаме, като представител на държавната власт, кога ще се предприемат конкретни действия по изменение на отвратителното положение по пътищата в близост към компактно населените места, в частност в с. Осеново. Обществото не само има право да постави този въпрос, но и да получи конкретен отговор на поставения проблем - кога ще бъдат предприети нужните действия за промяна на настоящата ситуация в с. Осеново и с. Кичево в по-добра насока?
Ние също така бихме желали да знаем докога произволът на отделни нискообразовани хора, които пренебрегват правилата за движение по пътищата и отричат обществения морал и гражданско право, биха налагали на обществото своя модел на поведение, присъщ повече на диваците, отколкото на цивилизовани граждани. Всички хора, в случай ако не са "живи мъртъвци", изпитват страдание, когато пред тях водачите сгазват кучетата и котки, травмират човешката психика, застрашават човешкия живот.
Погледнато от научна гледна точка, ако обществото оставя престъплението ненаказано, то такова общество го възвежда в правото. Това значи, че в 21-ви век гражданското общество в България не живее в съответствие с нормите на гражданското право, а с произвола на престъпниците. Това означава, че гражданите, които виждат престъпленията и злото, но не им се противопоставят, стават съучастници в тях. Да бъдеш нравствен човек, означава да можеш да се противопоставиш на злото. Нима всички сме безнравствени хора и същите ще са децата и внуците ни?
Считаме за необходимо да се направи следващото:
1. Да се сложат по пътищата, минаващи през населените места, "легнали полицаи", за да се ограничи скоростта на движението на транспорта. 2. Да се изчистят пътищата от пясъка и боклука, които стесняват пътната част и създават аварийна ситуация в определени участъци. 3. Да се окосява тревата и подстригват храстите покрай пътищата, за да се запазва качеството им. 4. Да се забрани влизането в селските пътища на тежкотоварни камиони. Да се проверява изпълнението на горепосочената забрана, като се слага периодично полицейски пост. От една страна - това ще е профилактика, а от друга - запълване на бюджета. Ние редовно виждаме как тежкотоварни камиони нарушават забраната, използват селските пътища, за да съкратят пътя за "Златни пясъци", завличат под колелата домашните животни, застрашават живота на хората и разрушават пътищата.
Администрацията на града/селото е длъжна "да пречупи" ситуацията в позитивна насока, да предприеме мерки за подобряване на средата на местообитаване на човека и домашните му любимци. В противен случай тя ще се подпише под собствената си професионална непригодност, тъй като не може да се пребори с негативните тенденции в поверените и административни райони.
Искрено се надяваме на това, че здравите сили в България ще могат да спрат нравствената и правова деградация на обществото, убийството на по-малките ни приятели, животните. |