Всеки спасител може да разкаже поне за няколко случая, в които недоволни плажуващи влизат в спор с тях, дори налитат на бой. Обидите и грубото отношение са ежедневие.
"Господин на средна възраст, около 50 години, с три деца - направихме му забележка, че трябва да излезе от водата с децата си, защото няма как сам човек три деца да гледа, а той заяви, че е от БЧК в София и знаел много добре какви са опасностите. Съответно ви казвам, че миришеше на алкохол от два километра, с извинение", разказва председателят на Асоциация по водно спасяване - Бургас Николай Иванов.
Агресията на летовниците се увеличавала при червен флаг, когато къпането в морето е абсолютно забранено. Затова от Асоциацията по водно спасяване настояват да могат да глобяват "хулиганите на плажа".
Едно от предложенията е глобите за нарушения на плажа да са колкото и тези за нарушаване на обществения ред, или до 5 000 лева. Предвижда се за реда да следят съвместни патрули с общинската полиция. От община Бургас признаха, че идеята е обсъждана, но не уточниха кога ще влезе в сила. Според летовниците глобите са добро решение, но трудно осъществимо.
Въпреки че през септември морето не е толкова опасно, колкото в края на август, когато се появяват подводни течения и дънни ями, добре е да знаете, че много от плажовете на юг вече са без охрана. На бургаския плаж спасители ще има до края на следващата седмица.
Източник: bTV