© Impact Press Group | | Фирмите ще изгребват само толкова баластра, колкото реката натрупа за една година, предвиждат промени в Закона за водите. Министър Нона Караджова вчера обяви, че заради това условие новите разрешителни за вадене на инертни материали ще се дават вече за една година напред. След промените в Закона за водите фирмите ще могат да изгребват само толкова чакъл, колко са наносните отложения, поясни и Мая Дряновска от "Управление на водите" в МОСВ.Сега България е една огромна кариера, призна министър Нона Караджова. Тя се закани новите текстове да ограничат сериозно безразборното ровене в речните корита. До момента най-тежкият случай е засечен в притока на Струма - река Джерман. Заради дългогодишното копаене на едно и също място коритото є се е превърнало в първокласен лунен пейзаж. Сега държавата ще търси пари, за да възстанови първоначалното състояние на природата там, коментира Мая Дряновска. Вече са затворени най-скандалните кариери по Струма и Марица, но заради практиката да се дават дългогодишни разрешения, на много места в страната са нанесени непоправими щети на природата.
Експертите от басейновите дирекции прегледаха наново 330 разрешителни на фирми и извършиха над 800 проверки, твърди Дряновска. При рейда контрольорите предписали многобройни препоръки. След повторните проверки обаче експертите документирали още 76 нарушения. За част от тях са издадени актове за административни нарушения, за други предстоят наказателни постановления Освен това са събрани и много глоби, коментира експертката.
Най-често фирмите не представят работна геодезична мрежа, която описва точно къде имат право да копаят. Заради това и контролът е много труден. В някои случаи за самото корито е полезно да се отнемат наноси, за да се избегнат наводнения. Но бизнесмените много често копаят, където си искат, твърди Мая Дряновска.
Освен строгия контрол над добивания обем инертни материали МОСВ предвижда да преразгледа издадените досега разрешителни и да се поставят редица условия за тяхното продължаване. Те ще действат колкото е срокът на шестгодишния План за управление, като всяка следваща година времето ще се скъсява.
Източник: в. "Монитор" |