© | | Всеки се е възхищавал на трагичната и огнена любов на Шекспировите Ромео и Жулиета въпреки фаталния й край. Никой от нас обаче дори не е подозирал, че град Бяла, стъпил на брега на Черно море, крие древна и красива легенда за любовта между момък и русалка, сякаш излязла от перото на Ханс Кристиан Андерсен. Местните хора разказват, че морска сирена се влюбила в красив младеж. Той също отвърнал на горещите й чувства, но любовта им била невъзможна. От горест и мъка, поради невъзможността да бъдат заедно, накрая той се превърнал в бяла камък, а тя - в морска пяна. Оттогава двамата се превръщат отново в хора веднъж годишно, за да могат да бъдат заедно. Старите хора в Бяла мълвят, че ако потопите бял камък в морската вода, когато луната е пълна, и изречете три пъти името на възлюбения си, любовта ви ще бъде силна като тази на младежа и русалката. Точно тази красива история пресъздават невръстни актьори от детската театрална школа "Мечтатели", която вече второ лято изнася представления в Бяла и по Черноморието.
Историята разказва за трагичната страст между момък и русалка
Трагичната любов между сирената и момъка е представена в представлението на хлапетата, които са изключително талантливи и се радват на огромен успех сред публиката. Пиесата е със заглавие "Легенда за русалката и белия камък", а малките актьори са Кристиана, Калина, Жужу, Стефчо, Таньо и Жоро. Трупата е под ръководството на актрисата от хумористичното шоу "Аламинут" Таня Кожухарова и Симона Попова, която е автор на текста и сценария.
Малчуганите играят вече втора година и въпреки забележителните си актьорски способности не са избирани с кастинг, а са решили да се отдадат на театъра доброволно. Талантът им е несъмнен, въпреки че най-малката от тях е едва на 5 години, а най-големият батко тази година ще бъде осмокласник. Децата играят в специални костюми, спонсорирани от бизнес дамата от Бяла Любка Пенклер. "Пиесата е написана специално за тях, след като миналото лято местна баба ни разказа легендата, за която изобщо и не бяхме чували", обясни Симона. |