Не ги спирали нито предупредителните табели, нито оповестените глоби от по 500 лв.
"Незаконно къмпингуващите не плащат глобите. В Крапец имаше голяма група германци, в Шабла пък - много българи. Има няколко страхотни местенца между Фара и село Тюленово, които масово се използват от къмпингуващи. Настъпи сезонът на отпуските и туристите започнаха да идват, но общината нищо не печели от това. Прогнозирам много кратък сезон - около 40-50 дни, най-пълно ще е през август.
Най-много ще ни посещават северните ни съседи, които идват на хубавите ни плажове и вечерта си заминават, но отново подчертавам-без екстри за общината", обясни проф. Бърдарева.
До броени дни Шабла ще има законни три бивака за къмпингуващи с ток, вода и всичко необходимо. Очаква се само писмено становище на РИОСВ-Варна. Единият бивак ще е в Крапец - вляво от къмпинга, вторият ще е в Шабла, а третата площадка е в село Тюленово и вече функционира. Терените предлагат доста възможности и за каравани, и за разпъване на палатки. От тази година плажът в Крапец вече има концесионер и е охраняем.
В разгара на летния сезон през 2014 година стартираха масови акции срещу незаконните къмпинги по Българското Черноморие. Оказа се, че нерегламентирано се разпъват палатки в Царево, Приморско, край Северния плаж и бившата резиденция "Перла", както и в Созопол, на Иракли и до плажа Силистар, където от години се предлагат места за каравани срещу някой лев в частен земеделски имот, попадащ на всичкото отгоре в защитена местност от природен парк Странджа. В същото време разходите само по почистването на отпадъците от къмпингуващите в нерегистрираните за такава дейност имоти в Царево например достигат 100 000 лв.
Източник: в. "Монитор"