Уникален музей край Варна отбелязва рожден ден с отворени врати

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:47 / 12.06.2024
6634
На 15 юни, събота, с Ден на отворени врати и вход свободен за всички посетители (от 10:00 до 16:00 ч.) Музеят на мозайките в Девня ще отбележи 38-мия си рожден ден. На тази дата през 1986 г. уникалният музей, построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки, е бил официално открит.

В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1402 кв. м. Стените на жилищните помещения са били покрити с цветни мазилки и стенописи, с гипсови орнаменти. Пет от помещенията на сградата и портика са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България.

Три от тези мозайки са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа. Най-впечатляващата мозайка, която е и емблема на музея, представя щита на богиня Атина Палада с отрязаната глава на Горгона Медуза. Тя е красяла пода на трапезарията в дома, за да защитава стопаните му от недоброжелатели.

В музея са изложени златни ювелирни изделия и множество предмети от бита на тогавашните обитатели, възстановка на античния Марцианопол и на сградата, върху чиито основи е издигнат музеят, както и златното монетно съкровище от времето на император Теодосий II, открито при археологическите проучвания на късноантична сграда, опожарена по време на голямото хунско нашествие през 447 г.

В Деня на отворените врати посетителите ще могат да видят и най-новата витрина на Музея на мозайките с ценни находки от края на II и началото на III век от н.е., открити в неразграбена зидана гробница в кв. "Химик“ през далечната 1993 г. През 2022 г. музеят и Община Девня спечелиха проект към Министерството на културата, благодарение на който бяха финансирани реставрацията и всички дейности по изработването на витрината и експонирането на артефактите.

За първи път пред публика ще бъдат представени и реставрираните находки от Археологически сезон 2023 – глинени съдове и лампи, които носят стила и отпечатъка на майсторите от Марцианопол.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Бившият кмет на Омуртаг Ешреф Ешрефов излиза под гаранция
Верижна катастрофа с три тира!
Километрично задръстване на АМ "Тракия": В посока София има две к...
Полицията в Шумен предупреждава за телефонни измами
"Притеснява ме да не се бият": Заради ремонт вместо в основното с...
Задържаха майката, изоставила новороденото си бебе в храсти! Тя т...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).