Увеличили са се производството и износът на български мед

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:48 / 24.03.2011
897
През последната година са се увеличили производството и износът на български мед. Това съобщи на пресконференция в Добрич председателят на Националния браншови съюз на пчеларите Ганчо Ганев. Годишно в страната ни се произвежда межу 12-13 хиляди тона мед. Ганев направи уговорката, че все още не са обработени окончателно данните от аграрната статистика, но посочените стойности са съвсем близки до реалните. Износът на български мед през 2010 година е с 1500 тона повече от предходни периоди. България предлага на външните пазари между 7200 - 7700 тона мед, като традиционно основен пазар е Германия. С най-голям дял е производството и износът (1000-1500 тона) на мед от рапица, което е свързано с увеличаващите се площи в страната, засети с тази стопанска култура. Изкупната цена на едро бавно се покачва, каза Ганев. Сега тя се движи в границите 3,80 - 4,20 лв. Броят на пчелните семейства е около 700 000, като се очаква те да се увеличават. Над 6 милиона лв. са предвидени по различните програми за подпомагане на пчеларите у нас, което причислява България към страни, като Великобритания, Словения, Румъния и Испания, където има най-голямо финансиране по Програмата за пчеларство в периода 2011-2013 година. Проблем в бранша през изминалата година е било по-високото водно съдържание в меда, което се отразява на качеството му. Това на фона на все по-високите изисквания на ЕС е създало неудобства на българските производители, защото техните европейски партньори са много стриктни по отношение качеството на продукцията, отбеляза Ганчо Ганев.

Ако други години нивото на водно съдържание в меда е било от 16,5% до 17%, то през последната година е стигнало стойност от около 20%. Пак в контекстта на високите изисквания на външните пазари бе отбелязано, че вече се отчита и съдържанието например на остатъчни антибиотици в меда. По думите на Мариян Димитров, представител на най-голямата фирма за износ на мед в Добруджанския регион, до съвсем скоро в България дори не се е чувало за това изискване, а какво остава да се правят подобни изследвания у нас. Въпреки някои затруднения, в бранша на пчеларите се наблюдава подем, като търсения и инвестиции, подчерта Ганчо Ганев. Бе обърнато внимание и на друг актуален напоследък проблем не само в нашата страна, но и в цяла Европа - така наречения синдром на празния кошер. В редица страни се наблюдават случаи, когато цели кошери остават празни. Такива случаи на опразнени кошери са регистрирани в района на Шуменско и Добруджа.

За момента обаче специалистите твърдят, че такъв синдром няма, а е на лице не добре свършена технологично работа от пчеларите. Това каза Стойчо Стойчев, областен координатор за Добрич на Националния браншови съюз. Още две положителни тенденции в родното производство на мед посочи Ганчо Ганев. Нараснала е у нас консумацията на мед годишно, но все още е далеч от тази в Германия. За сравнение, преди цифрите са се движили между 800-1000 тона, сега - 1500-1800 тона. Увеличил се е процентът и на директните продажби в страната - преди около 300 тона, сега - между 3500 и 3800 тона.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Задържаха шуменец с модерни наркооранжерии във Варна
Университет "Проф. д-р Асен Златаров" започна първия за Добрич ку...
Стрелба в София! Прострелян бе мъж
Лекар за грипа в Хасково: Най-много боледуват учениците на възрас...
Със скорост над 150 км/ч: Млад шофьор са вряза в баничарница и ап...
Ограничават движението в част от АМ "Хемус" в утрешната нощ


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).