И болничните отделения и минералните бани са важни за града, защото и двете са свързани със здравето на хората, каза в интервю за Радио Варна Кадрия Мехмед от Инициативния комитет, която от 2 години събира документи за съдбата на минералните бани.
Документите показват, че община Провадия е собственик на баните до 2 септември 2004 година, когато администрацията сключва договор за приватизация на Минералните бани с фирма "Карате" ЕООД за 532 200 лева за 5 години. В договора е уговорено да се запази балнеолечението като предмет на дейност и да не се допуска промяна на предназначението на имота. Фирмата не развива балнеолечение, а ипотекира имота и тегли потребителски кредит от банка на стойност 130 000щ.д., за който не плаща погасителните вноски.
Договорът за баните изтича, имотът остава на банката, а общината получава право да си върне парите и баните по съдебен път. Плюс неустойки. Прави два опита, но не извършва необходимото докрай, за да си върне имота от 8 000 декара.
Така през 2010 година банката продава имота на варненската фирма "Пътища и мостове" ЕООД, които са собственици и до днес. Те променят предназначението на имота - първо от балнеолечебница на хоспис, а след това от хоспис на дом за стари хора и възрастни с физически увреждания.
На практика не развиват нито едното, нито другото. А състоянието на баните в момента се вижда от снимките.
Днес в документацията за имота думата балнеолечение не съществува.
Подписите за референдума се събират на три места в Провадия - в южната част на парка до Автогарата, на центъра до Часовниковата кула и до входа на Ловния дом.