Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Варненски народни представители проведоха дискусия в Девня за новостите в законодателството
Автор: Екип Varna24.bg 15:22 / 15.10.2012Коментари (0)583
©
Народните представители от ГЕРБ - Варна Лилия Христова и Емил Радев посетиха днес община Девня. Те се срещнаха с представители на местната власт, с директори на училища и детски градини, както и с експерти в сферата на образованието. Целта на дискусията, която се състоя в сградата на общината, бе обсъждането на Закона за предучилищното и училищното образование, който предстои в най-скоро време да бъде гласуван на второ четене, и Закона за публично-частното партньорство, който влиза в сила на 1 януари 2013 г.

Лилия Христова обясни пред присъстващите основните моменти в Закона за предучилищното и училищното образование, които засягат общините. Реформа ще има в ресурсната подкрепа за децата със специални образователни потребности, тъй като тя вече ще се получава от общините. В това отношение се предвижда две годишен отлагателен период за прилагането на нормативната уредба, каза народният представител. Христова уточни, че ще има достатъчно време за квалификация на учителите, които ще работят с децата със специални образователни потребности. Към областните центрове ще има група от експерти, към които те ще могат да се обръщат, добави тя.

Народният представител от ГЕРБ - Варна разясни, че законът предвижда изграждане на центрове за личностно развитие в общините. Практиката във Варна и в други общини в областта показва, че подобни центрове, каквито са общинските детски комплекси, работят изключително успешно, категорична бе Христова.

По отношение на Закона за публично частното партньорство Емил Радев коментира, че той ще е много полезен за общините, тъй като може да се прилага в редица направления. Ще могат да се изграждат спортни зали към училищата, нови крила на детските градини, та дори и съдебни палати, обясни депутатът. Публично-частното партньорство е модерен механизъм да се финансират инфраструктурни обекти, за които държавата или общините нямат средства. В закона императивно е записано, че публичният партньор ще има право на вето върху дейности, които противоречат на първоначално планираните. Освен това при по-добра печалба ще могат да се коригират заложените параметри и да се понижават цените на услугите за гражданите. Решенията за учредяване на публично-частно партньорство ще се вземат с 2/3 мнозинство от общинските съвети. Когато се върви по закона всичко ще е точно, ясно и прозрачно, заключи Радев.

Присъстващите на срещата изведоха проблемите на общината и поставиха въпроса за съфинансирането по европроекти. Освен това директорите на училища подадоха сигнали за ненавременното постъпване на делегираните средства по сметките на училищата, както и други проблеми свързани с отговорностите на общината и местния парламент.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Проблеми с боклука във Варна
България се отказва от дерогацията за внос на руски петрол
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Избор на български еврокомисар
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: