© Varna24.bg | | Шуменският окръжен съд наложи най-тежката мярка "задържане под стража" на 26-годишният полицейски служител Станислав Начев, 27-годишният Кирил Алуминов и 28-годишният Венцислав Василев, обвинени за това, че са обрали шуменско казино. На тримата са повдигнати обвинения за извършване на грабеж в големи размери, извършен в съучастие. Срещу Станислав има повдигнато и още едно обвинение за притежание на незаконно оръжие.В съдебната зала днес прокурор Киряков заяви, че от събраните по делото доказателство и направените самопризнания може да се направи обоснованото предположение, че тримата са съпричастни към извършването на престъпленията. Според обвинението ако са на свобода има опасност те да се укрият или извършат друго престъпление. Венцислав Василев и Кирил Алуминов имат предишни присъди. Василев е осъждан 4 пъти, като три от присъдите му са за кражба. Последната му присъда е влязла в сила през ноември 2010 година, като престъплението в което сега е обвинен е извършено по време на изпитателния му срок. Алуминов е осъждан два пъти, по едно от делата му е наложена глоба от 500 лв., а по второто е получил пробация. Кирил Алуминов е реабилитиран стана ясно още в съдебната зала.
Защитникът на Станислав Начев, адвокат Николай Николов заяви в залата, че неговия подзащитник има чисто съдебно минало, оказал е пълно съдействие на органите на реда и е направил самопризнания, като е дал подробни обяснения за това как е извършено престъплението и няма опасност да се укрие или извърши друго престъпление.
Мотивите, които подтикнали полицая от III-то РПУ - Варна да извърши обира са тежкото финансово състояние. Той е бил поръчител по кредит на втората жена на баща си, с която живее и неговата по-малка сестра, която е на 15 години. След като тя спряла да погасява задълженията към банката, трябвало той да изплаща кредита, имал и запор на заплатата. Втората му майка и сестра му нямали къде да живеят. На въпрос на журналисти защо взе парите Начков каза: "Заради сестра ми тя не заслужава да живее така?". В съдебна зала пък той заяви, че напълно осъзнава вината си. "Напълно разбирам това, което съм извършил, направил съм си равносметка. С удоволствие ще си излежа присъдата, която ще ми бъде дадена по-късно", каза той.
Защитниците на другите двама обвиняеми Венцислав Василев и Кирил Алуминов заявиха в съдебната зала , че повдигнатите обвинения срещу тях трябва да претърпят корекции, тъй като двамата са били по-скоро помагачи, а не съизвършители на деянието. Защитникът на Венцислав Василев, Пламен Петков заяви, че Василев е съдействал на органите на реда, има малко дете на 2 години, постоянна работа и няма опасност да се укрие или извърши друго престъпление. По думите на Петков последната присъда на Василев е за деяние извършено през 2001 година, от тогава до сега той няма висящи дела. Единственото, което Венцислав заяви в съда беше, че съжалява.
Адвокатът на Алуминов, Георги Станчев, също заяви, че няма опасност Кирил да се укрие или извърши друго престъпление. Съдействал е на разследващите, на два пъти е бил викан за разпит, явявал се е и е давал показания. " Съжалявам за постъпката си, не съм осъзнавал тежестта на деянието, никога не бих го повторил", заяви Алуминов в залата.
Съдът наложи на тримата най-тежката мярка "задържане под стража". Те са обвинени за тежко умишлено престъпление, за което се предвижда лишаване от свобода от 5 до 15 години. Според съдия София Радославова, ако са на свобода има опасност тримата да се укрият или да извършат друго престъпление.
Решението може да бъде обжалвано в 3 дневен срок пред Варненския апелативен съд.
Източник: Дарик |