На семинара присъстваха представители на дирекциите „Социално подпомагане" и „Бюро по труда" във Вълчи дол, представители на целевите групи по проекта, граждани, представители на общинската администрация, кметове и кметски наместници на населени места в общината, където се предоставя социалната услуга „Домашен помощник".
Ръководителят на проекта Виолета Харизанова представи анализ от проведено анкетно проучване, което бе дискутирано с участниците в семинара. Акцентът на проведеното анкетно проучване бе поставен върху въздействието на проекта за подобряване качеството на живот на уязвимите лица, които са потребители на социалната услуга „Домашен помощник". Изпълняваният в момента проект създава условия за тяхното равнопоставено участие в обществения живот. В хода на анкетното проучване бяха идентифицирани и основните силни и слаби страни при предоставяне на услугата, както и предизвикателствата за по-нататъшното развитие на социалните услуги в общността.
На тази база екипът формулира изводи за предоставянето на услугата „Домашен помощник" по проект „Подкрепа за достоен живот". Проучването е в две посоки - анкетиране на потребителите за проучване на удовлетвореността им от предоставяната социална услуга „домашен помощник", както и анкетиране на наетите лица за домашни помощници с цел проучване на мотивацията им за работа и подобряване качеството на предоставяната социалната услуга „домашен помощник" по Проект BG051РО001-5.2.04-0198-C0001 „Подкрепа за достоен живот".
Изследването налага изводи, - както за ефективността, така и за качеството на предлагането и ползването на социалната услуга. При изследването усилията на екипа са били съсредоточени предимно върху качеството на предоставяната социална услуга на тежко болни хора, хора с увреждания и самотно живеещи възрастни хора, към поощряването на тяхното социално включване, както и за създаването на работни места за безработни лица.
При оценката на ефекта от проекта върху анкетираните групи се търси отговор и на важния въпрос за каналите на информиране на потребителите на оценяваните социални услуги в общността, както и мерките за повишаване на тяхната образованост по отношение на правата и задълженията им, консултиране за ползването на допълнителни услуги в общността, потребността от допълнителна информация, участието в изготвянето на индивидуален план за предоставяните услуги, очакваната промяна в услугата „Домашен помощник" и препоръки за подобряването й. Това проучване цели да се прецени потенциалът за превръщането на потребителите по проекта от пасивен в активен субект на промяна.
Източник: Днес +