По думите й недостигът на кислород засяга особено дънните риби и ракообразни, тъй като те са по-малко мобилни. Пелагичните видове отплуват в по-дълбоки води, но попчетата например не могат да правят такива далечни миграции, поясни биологът. Съобщения за мъртва риба в института са получавали не веднъж за района на Варненския залив и около Каварна.
Т. нар. глобално затопляне се развива с много бързи темпове и видовете не могат да се адаптират, каза още д-р Валентина Тодорова. Междувременно тя информира и за нетипични цъфтежи на фитопланктона през последните дни, но взетите проби още не са анализирани, за да се правят някакви обобщения.
От Института по метеорология и хидрология край морето коментираха обаче, че температурите на морската вода между 30 и 32 градуса по Целзий не са нещо необичайно за август. Дежурният синоптик Мирослав Петров добави също така, че горещините ще ни тормозят и през следващата седемдневка.
Колкото до факта от последните дни, че по Северното Черноморие температурите на морската вода са с един-два градуса по-високи от тези по Южното, това може да се дължи най-вече на посоката на вятъра, предизвикващ различни движения на повърхностните води, разясни метеорологът.
Източник: Днес +