Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Вижте реставрирания античен комплекс на нос "Св. Атанас"
Автор: Екип Varna24.bg 15:07 / 19.12.2013Коментари (0)1875
Приключи реставрацията и експонирането на един от забележителните исторически обекти на родното Черноморие, с особено значение за развитието на България като дестинация за културен туризъм.

Проектът "Консервация, реставрация, експониране и социализация на антично селище и късноантична крепост на нос "Св. Атанас" и превръщането им във водеща туристическа атракция на територията на Община Бяла, Варненска област" обедини усилията на общинската, областната и държавната администрация с цел съхраняването на важен за културното наследство на България археологически обект. Привличането на български и чуждестранни туристи ще спомогне за целогодишното развитие на региона и алтернативния културно-исторически туризъм. Благодарение на ОП "Регионално развитие" античното селище ще бъде съхранено за поколенията, като по този начин ще обогати културното разнообразие в Европа.

След успешното възстановяване на археологическия комплекс, Община Бяла има амбициозни планове за неговото развитие след отварянето му за посетители още през януари 2014 г. Сред основните приоритети е популяризирането на античното селище по време на туристически изложения в България и в чужбина, както и чрез активна работа с туроператори у нас и извън страната. Комплексът ще бъде включен и в списъка със значими културно-исторически обекти по българското Черноморие. Въпреки че проектът е насочен предимно към летен морски отдих и културен туризъм, ще се работи и в посока създаване на условия за привличане на български и чуждестранни туристи извън активния летен сезон чрез организиране на специални туристически атракции, подобряване на инфраструктурата, без да се нарушава автентичния вид на средата.

През януари 2014 г. ще започне работа и специален екип, който ще отговаря за управлението и популяризирането на обекта. Обучени по проекта екскурзоводи ще бъдат на разположение на посетителите за беседи и организирани турове. В най-активните периоди ще бъде организиран транспорт за туристите, който ще осигурява превоз от центъра на града до селището. В плановете на Общината влиза и изграждането на археологически музей, в който ще бъдат съхранявани откритите на мястото артефакти.

С изпълнението на дейностите по проекта, паметникът на културата ще се превърне във водеща туристическа атракция не само в Община Бяла, но и в района от 100 км между гр. Варна и гр. Несебър. Интересът към дестинация "Бяла" ще се увеличи значително и ще спомогне за удължаване на туристическия сезон поне с още един месец през първите няколко години. Това ще предполага и по-голяма инициативност и възможност на местните жители и собствениците на имоти за развитието на поддържащите туризма дейности - търговия, хотелиерство, ресторантьорство, зеленчукопроизводство и др.

Античното селище и късноантична крепост на нос "Свети Атанас" представлява комплекс от три сгради с различна функционална характеристика - баптистерий, винарна и базилика. Обектът е най-важният засега проучен раннохристиянски комплекс, който включва трикорабна едноабсидна базилика с притвор, три кръщелни, кладенец за светена вода, жилище на главния свещеник, производствени съоръжения - две пещи за битова керамика и винарна. В базиликата, в кръщелните и в близост до тях са открити фрагменти от архитектурната и декоративната им украса, една цяла и няколко други олтарни маси, фрагменти от стенописи, в това число образ(и) на светец, надпис "Мария" и др. Въз основа на най-късните монетни находки, разрушаването на крепостта трябва да се свърже с аваро-славянското нашествие през 614 г. - по времето на император Ираклий (610-641). Ако за античното селище може само да се предполага докъде се е простирало, то късноантичната крепост е с площ около 40 декара. Укрепителната линия се състои от крепостна стена и ров и затваря носа от североизточния до южния склон на носа.

Проектът се осъществява по Приоритетна ос 3 на Оперативна програма "Регионално развитие": "Устойчиво развитие на туризма". Отпуснатата финансова помощ в размер на 5 296 258,03 лева е разпределена както следва: 4 551 604.15 лв. безвъзмездната финансова помощ към бенефициента, от които 3 868 863,53, осигурени по ОПРР, съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие; 682 740,62 лева са съфинансиране от държавния бюджет, а 744 653,88 лева представляват допълнителен собствен принос на Община Бяла.

В момент, когато Варна се бори за Европейска столица на културата, Община Бяла добавя допълнителна стойност на региона, като предлага на гостите на града един изключително интересен културно-исторически обект. Проектът е пример за добра практика, когато усилията на общинската, областната и държавната администрация съвпадат и работят за съхраняването на важен за културното наследство на България археологически обект.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Рокади в ДПС
Природни стихии
Зимни спортове
Издирват 13-годишно момче със Синдром на Даун в Старозагорско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: