В момента се плаща туристическа такса, която е свързана с броя легла и нощувки в местата за настаняване, а от финансовото министерство предлагат тя да премине в данък. Срещу тази идея обаче се противопостави икономическото министерство. Министър Трайчо Трайков заяви, че предложението за въвеждане на данък не е съгласувано с него преди да бъде оповестено публично. След това обаче е започнала сериозна работа между двете ведомства и ще бъде постигнат консенсус.
"Работим много интензивно заедно по този въпрос и сме на път да намерим решение, което е добро и за държавата, и за хазната, и въобще за финансовата дисциплина в нашата страна и за туристическия бранш. Така че тук съм оптимист", заяви икономическият министър.
Това решение отменя ли идеята за туристически данък или не?
То по-скоро дава, дава едновременно гъвкавост на системата и сигурност, че постъпленията ще бъдат значително по-големи от сегашните. Знаете в момента туристическата такса е един от пословично зле събираните приходи. Туристическата такса се изчислява на реализирана нощувка, на легло. Предложението на Министерството на финансите в първоначалния му вид беше туристическият данък да се изчислява пък въз основа на съществуващите легла, независимо от това колко са, каква е била тяхната запълняемост. Т.е. тези два варианта са, да кажем, двете крайни гледни точки за това как да се събира този данък или такса. Решението, към което вървим, е с фиксирането на определен минимум, който, да кажем, не може да бъде по-малък от данъка или таксата, които ще бъдат събрани при 20-процентно запълване на леглата. А ако е над 20-те процента, вече ще бъде според реалното запълване. Така че това само по себе си би било голям напредък предвид, че туристическата такса сега в някои общини се събира все едно, че се запълват между 0 и 5% от леглата.
Източник: Дарик