Форумът се свиква ежегодно поради изключителната медицинска и социална актуалност на тази рядка наследствена анемия. Честите кръвопреливания, които започват от ранно детство и продължават през целия живот на пациентите с таласемия, водят до свръхнатрупване на желязо в организма и застрашават от увреждане всички жизнено важни системи - сърце, черен дроб, ендокринни жлези, детеродни органи и др. Това превръща таласемията от болест на малокръвието в глобален медицински проблем, изискващ компетентно и екипно участие на поне пет различни специалисти: хематолози, кардиолози, гастроентеролози, ендокринолози и гинеколози.
Първата среща през 2010 г. беше посветена на кардиологичните проблеми при таласемия и организацията за тяхното контролиране в България.
Тазгодишният форум е мултидисциплинарен и за първи път събира български и чуждестранни специалисти от всички професионални гилдии, занимаващи се с болестта. Участниците ще изслушат пленарни доклади по всички главни направления и ще обсъдят клинични случаи. В екипа на чуждестранните лектори присъстват авторитетни учени от най-престижни европейски университети: проф. Антонис Катамис, проф. Атанасиос Езопос и проф. Димитри Лукопулос от Атина, д-р Ратна Чатаржи и д-р Река Бажория от Лондон.
Централна тема на работната среща е организирането, оптималното функциониране и усъвършенстването на национални центрове по таласемия. Използвайки специфични методологични и технологични похвати, те представляват най-съвременна форма за медикосоциален контрол на пациенти с таласемия. Създаването на таласемични центрове в България е инициатива на Работната група по таласемия и първата стъпка вече е направена чрез сформирането на интердисциплинарни екипи за лечение и проследяване на пациенти с таласемия в университетските болници в България.