Техномаш БИГ е компания с дългогодешен опит в реализацията на различни индустриални проекти със значими мащаби. Тя се управлява от изключително иновативен екип, който гледа далеч в бъдещето и обръща платна по посока на вятъра. Компанията вече се е специализирала и се усъвършенства в изграждането на ветропаркове и други проекти, свързани с неизчерпаемите източници на енергия. Ето какво сподели нейният управител г-н Стефан Стефанов:
„Въпреки суровите икономически условия, възобновяемите енергийни източници представляват един от водещите браншове в световния бизнес. Тези проекти дължат приоритетния си статус от една страна на надвисналата екологична катастрофа и от друга на финансовото им преимущество.
Проектът в Кардам е от малък до среден мащаб в световен план, а за България той е едно от най-значимите постижения не само с икономическа, но и със социална стойност. Подобни проекти подобряват имиджа на страната ни в Европа и според нас капацитетът на България за проекти за възобновяема енергия трябва да бъде уползотворен във възможно най-кратки срокове. За тази цел е нужна подкрепата на държавата, общността и голяма доза находчивост от страна на българския бизнес."
Вятърната енергия е най-бързо развиващият се от неизчерпаемите източници на енергия в световен мащаб. Предимствата й са по-ниските себестойности и инвестиции, в сравнение с останалите екологични енергоизточници и разбира се безплатната сила на вятъра. От 1990 година насам се наблюдава растеж с около 26% годишно. В този процес Европа има водеща позиция, като основните лидери са страни като Германия, Дания и Испания. Целта, която стои пред ЕС е до 2010 г. 12% от енергията да бъде добивана от възобновяеми източници, съгласно приетата през 2001 година директива на ЕС за поощряване на електроенергията от ВЕИ.
У нас до 2020 година 16% от електроенергията трябва да се добива от неизчерпаеми източници, според директива 2001/77/EC (Директива за възобновяемата енергия).
Условията за това стават все по-благоприятни - през последните 30 години се наблюдава намаляване количеството на валежите и увеличаване силата на ветровете. По причини като глобалното затопляне и обезлесяването на територията на страната ни, се наблюдават по-големи температурни диспропорции, които всъщност предизвикват движението на въздушните маси.