Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Делът на ромите висшисти у нас нараснал 6 пъти за 10 години
Автор: Екип Varna24.bg 09:37 / 20.01.2021Коментари ()924
© Etnosi.com
Делът на ромите, които завършват висше образование у нас, е нараснал 6 пъти през последните 10 години, но все още е малък. Регистрира се спад на неграмотността, особено сред онези, които не живеят в сегрегираните квартали. Това показва представително проучване, извършено от "Глобал Метрикс“ по поръчка на Тръст за социална алтернатива. В изследването, което е извършено по методология на Програмата за развитие на ООН, са участвали 4100 лица от 140 различни населени места в България. При направената допълнителна извадка, проследяваща тези разлики при роми, които живеят в смесени квартали, се отчита грамотност от 92%, което изследователят коментира като много близко до средната стойност за страната.

"Географски е най-зле там, където има големи гета с големи проблеми“, коментира по БНР Алексей Пампоров, представител на тръста. Това не е моментно проучване на нагласите, проследява се житейската история на няколко поколения, уточни в предаването "Хоризонт до обед“. Целта е да се съпоставят данните за десетгодишен период и да се отчетат разликите.

Колкото повече години прекарват ромските деца в детска градина, толкова по-висока е вероятността да завършат средно или висше образование, гласи друг от изводите на изследователите. Делът на завършилите висше образование е два пъти по-висок сред ромите, които са посещавали детска градина. "Изключително важно е да се осигури достъп на ромските деца до детски градини, тъй като имаме много нисък обхват там – около 25-30%, това варира в страната. Държавата трябва да инвестира в този посока“.

Заетостта на ромите за десет години се е увеличила от 19% на 45%, показва националното проучване. Професионалните гимназии са много добър ключ за интеграцията, а увеличаването на годините в образователната система действа като превенция срещу ранните бракове, обобщи Алексей Пампоров.

Единствената негативна тенденция, която регистрира изследването, е засилването на образователната сегрегация. От 31% през 2011 година в момента 47%, или почти половината ромски деца, учат в училища, в които има само ромски деца, коментира Алексей Пампоров. "Говорим за един абсолютно неприемлив и в европейски, и в глобален аспект феномен“.

Национално представително проучване за образованието и реализацията на ромската общност от края на 2019 година и началото на 2020 година показва, че ромите са увеличили своето участие в образователната система – като обхват на учениците и в средното образование, и във висшето образование.

"Много позитивно са се променили всички нагласи, така че да учат и момичета, и момчета. Изключително позитивни промени се регистрират“, коментира още Пампоров.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Delut-na-romite-visshisti-u-nas-narasnal-6-puti-za-10-godini-1041832
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.