© Varna24.bg | | Как се тренира делфин? Колко време отнема да научите морския бозайник на различни по сложност номера? Колко и какви делфини живеят в делфинариума във Варна? На тези и други любопитни въпроси даде отговор старши треньорът на делфини във варненския делфинариум Илиян Василев в интервю за Агенция „Фокус".Господин Василев, за колко делфина се грижите в делфинариума във Варна? Броят на делфините в делфинариума във Варна е шест. Пет възрастни делфина и едно бебе, което след няколко дни ще стане на една годинка. То е родено на 27 август. Грижите, които полагаме са всяка сутрин делфините преминават медицински преглед, след което им даваме витамини, грижим се за водата и за въздуха.
Трудоемка ли е грижата за морските бозайници? За хора, които са свикнали, не е трудно. Ние сме хора, които обичаме животните и сме свикнали да се грижим за тях.
Вие самият от колко години работите в делфинариума? Аз работя от 18 години във Варненския делфинариум.
Какви по вид са делфините при вас? Размерите им са най-различни. Най-големият делфин е най-възрастният - баба Попи, както я наричаме ние. Тя е при нас от откриването на делфинариума и вече е на около 25-26 години. На килограми тя е около 300 килограма, а на дължина около 2,8 метра. Баба Попи е от вида „афалина", който се среща по-рядко в нашето море, защото обичат по-топлите води. Нашите делфини са специално ловени край бреговете на Гватемала и Куба.
Как се отглежда делфин в изкуствена среда? Какъв трябва да бъде размерът на басейна? Басейнът, в който живеят нашите делфини, отговаря на броя на делфините, който е сега. За отглеждането им, трябва да се знае, че делфините са деликатни животни, е много важно да се следи температура на въздуха и водата. Водата, която влиза в басейните в делфинариума е морска. Тя също се дезинфекцира по специален начин с препарати.
Как се обучава делфин?Малките се учат от големите на по-лесните номера. На по-сложните номера започваме да ги учим едва на третата-четвъртата година от развитието им. Много зависи от номера, който разучават. Има неща, които стават много бързо и лесно, има номера, които отнемат месеци. Такива са салтата, скоковете през обръч. Тези неща са малко по-трудни и за това отнемат повече време.
Да речем, че започнем да обучаваме един делфин да прави баланс с топката - първо той трябва да свикне със самия уред, да не се плаши от него. Да види, че няма нищо страшно. При прехвърляне във водата той трябва да се научи да го връща. След това вече постепенно започва поставянето на уреда върху муцунката и задържането там максимално време. През времето, докато се обучава, делфинът се награждава. Колкото по-дълго задържи топката на муцунката си, толкова повече риба получава.
А самите треньори на делфини къде и как се учат? Аз специално не съм ходил никъде на обучение. Започнах работа като треньор във Варненския делфинариум, тъй като имам слабост към животните. След това обявиха конкурс за треньори, одобриха ме и започнах да наблюдавам колегите. Нашият биолог Цветан Станев, който работи в делфинариума, също много ми е помогнал.
Кой е коронният номер в програмата? По принцип коронният номер е „Устният скок", но в момента е спрян. При него делфинът излиза от водата и взима рибата от устата на треньора си. Но в момента не се показва.
На кои номера се радват най-много хората? Повечето на силовите упражнения - на скоковете по топки, на скоковете през обръч, на салтата.
Смята се, че делфините са едни от най-интелигентните същества на земята, които съперничат дори на човека. В тази връзка можете ли да разкажете някоя интересна случка в делфинариума? Те случките са много. Най-честият номер, който правят, е да излязат и да си откраднат някоя от кофите с риба. Взимат кофата и дружно си хапват в басейна.
Източник: Агенция “Фокус” |