© bgonair | Когато е толкова напрегнато и някъде се води война - без съмнение привлича вниманието на всички. Нормално е Ковид-19 да отиде на втори, но не защото е изчезнал, а защото доминантата е друга. В последното изявление на СЗО беше отбелязано, че Омикрон отбелязва процес на свиване, въпреки че подвариант ВА.2 се увеличава. Това каза за Bulgaria ON AIR вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
"Според тях клиничната картина при ВА.2 е по-сериозна в сравнение с ВА.1. Така или иначе SARS-CoV-2 остава с нас и това, за което експертите се обединяват все повече, е, че той ще премине ендемичен, но това не означава, че е безопасен. Това е вирус, той ще продължава да се разпространява и размножава, може би следващите години ще станем свидетели на още варианти", заяви проф. Александрова.
"Не, не ги познаваме добре. Те се срещат при един много малък дял от населението. В САЩ наричат "рядко заболяване" това заболяване, което засяга по-малко от 10 000 души в страната. В Европа за рядко заболяване се приема заболяване, което е по-малко от 5 на 10 000 души. До момента са описани около 7 000 редки заболявания, но тъй като науката върви напред - непрекъснато биват описват нови и нови", каза проф. Александрова.
"При 50% от случаите тези заболявания се отключват при хора, които вече не са деца, но половината пък се откриват в най-ранна детска възраст. Техните симптоми наподобяват често срещани състояния. Те са много трудни за изследване. А създаването на лекарства срещу тях също е предизвикателство. Това са така нар. "лекарства сираци“. За последните няколко години бяха одобрени поне 9 генни терапии за различни заболявания, включително и за редки заболявания. Генната терапия носи надежда за много хора по света, но тя изисква много средства", допълни още проф. Александрова. |