© Varna24.bg | | Ежемесечни глоби за наднормено замърсяване на атмосферния въздух с вредни вещества наложи Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна на няколко големи предприятия. 56 лв. санкция на месец отнася пристанището. Екарисажът пък е глобен с 18 лв. месечно. Глобите се определят по наредба от екозаконодателството и няма как да бъдат завишени, коментира символичните суми директорът на РИОСВ - Варна, Румяна Радилова. Тя уточни, че когато се определя дадена санкция, се стъпва на протоколите с измерванията и за всеки превишен показател си има утвърдена глоба.Към края на март са актуализирани и текущите ежемесечни глоби за замърсяване на въздуха на други 6 предприятия. Това са Топлофикация, Корабостротелницата, два девненски завода, фабрика за паркет и мебелен цех. Паричните санкции за тях варират между 51 и 647 лв.
На контролираната от РИОСВ - Варна територия като големи емисионни източници на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух си остават 8 дружества, съобщиха още от екоинспекцията. Това са пет девненски завода, ТЕЦ - Варна и едно предприятие в Добрич.
През отчетния период са извършени общо 166 проверки, включително извънредни на източниците на емисии. 13 проверки са по сигнали на граждани. Инспектирани са още климатични и хладилни инсталации. Издадени са общо 5 предписания, като 2 от тях са изпълнени в срок.
Замърсяването с фини прахови частици влошава най-много качеството на въздуха особено през зимния сезон във Варна. Принос за това има широкото използване на твърди горива за битово отопление, посочиха от РИОСВ. Остава необходимостта от реализацията на програмите по подобряване качеството на атмосферния въздух в общината. Експертите от ведомството признават, че трудно може да се разграничи приносът към замърсяването на основните му източници - транспорт, строителни дейности, липса на благоустрояване и озеленяване. Те обаче отчитат, че съществена роля за мръсния въздух играе запрашеността на пътните артерии и автомобилният трафик.
Източник: в. "Позвънете новини" |