Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Жабата на етикета показва, че в храната има скакалци?
Автор: Екип Varna24.bg 12:51 / 26.04.2023Коментари ()6542
Според "Активни потребители“ в социалните мрежи се разпространява информация, че продукти, които имат лого с изображение на жаба показват наличието на насекоми в храни и напитки.

"Жабката" е знак за качество, а не доказателство за скрити съставки“, казват в сайта си от асоциацията.

Това лого е на международната неправителствена организация Rainforest Alliance, чиито дейности са свързани със защита на горите, подпомагане на фермерите и намаляване ефекта на климатичните промени.

Ако един продукт притежава такова лого той гарантира, че продуктите са съобразени с трите аспекта на устойчивото развитие - социален, икономически и екологичен.

Право да използват логото върху своите продукти, компаниите получават след независима оценка на експерти дали производството им отговаря на основни изисквания, свързани с опазването на горите и водите, на климата, на човешките права и на поминъка на фермерите. 

“Наскоро логото на Rainforest Alliance стана повод за други подвеждащи публикации в социалните мрежи. Твърдението тогава беше, че "логото с жабата“ показва, че в продукта или напитката се съдържа хербицидът атразин.

Интересът около това лого е продиктуван от няколко решения на Европейската комисия да позволи използването на прах от домашен щурец, ларви на брашнен бръмбар и други при производството на редица храни. Решенията на ЕК не дават свобода на търговците да използват за производството на своите продукти свободно отглеждани щурци, скакалци, гъсеници, буби и други подобни. 

"Не е вярно също, че хората ще ядат насекоми без да знаят, тъй като производителите са задължени да напишат на етикета на своя продукт, че той съдържа прах от домашен щурец, например“, припомнят от "Активни потребители“.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Zhabata-na-etiketa-pokazva-che-v-hranata-ima-skakalci-1654148
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.