Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Това са едни от най-древните стоки за търговия
Автор: Екип Varna24.bg 14:50 / 16.11.2023Коментари ()1134
©
Билките и подправките са важна част от нашето ежедневие. Те са една от най-древните стоки за търговия. Гръко-римският свят внесъл много арабски подправки и обемът на тази търговия бил доста голям. Но през VI в. на пазара не останали почти никакви подправки.

За процъфтяването на средновековната средиземноморска търговия с подправки имало три причини. Първо, еднообразното меню – хляб и само хляб, довело до силното желание у хората буквално да си подправят храната. Дори и днес жителите на най-бедните страни в Третия свят са тези, които са най-склонни да използват подправки.

Второ, зараждащата се буржоазна класа е изпитвала необходимост да демонстрира сила и превъзходство и това станало чрез закупуването на луксозни стоки като подправките, използвани в кулинарията, медицината и за различни мехлеми. Трето, партньорите от Изтока, Китай и Индия на средиземноморските търговци били ненаситни за злато и сребро.

Подправките не заемат много място в кухнята ни, но пък за това са от най-използавните стоки в света. Едва ли има храна без да сложим сол, черен пипер или чубрица.

Как ги използваме

Някои от тях се използват сушени, а други пресни, за да овкусим салатите и ястията си или да си направим горещ чай в студените зимни месеци. Съвременният човек и начина ни на живот в големите градове ни карат да си ги купуваме от пазара. При добро желание обаче, можем лесно да си ги отглеждаме и сами в сандъчета на балкона или в градината. В градинските центрове и някои магазини за цветя може да се открие голямо разнообразие от семена на билки и подправки.

Като подправки може да се ползват редица растения, техни части или семена. Мака и анасона ни дават своите семена, черният пипер пък е плод, карамфила ни дава своите ароматни, но недоразвити цветни пъпки, корени от джинджифил, копъра и кориандъра ни дават своите стръкове, чесънът и лука са луковиците на растенията, канелата се прави от кората на дървото, а пък дафиновият лист от листата.

Светилата в гастрономията използват много и качествени подправки, които помагат в краен случай за получаването на несравним букет от вкусове. За огромно съжаление в България се наблюдава значително отсъствие на подправки в ресторантите и готовите храни. Прекрасната ни природа и климатични условия позволяват у нас да се произвеждат страхотни и много различни подправки.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Tova-sa-edni-ot-nai-drevnite-stoki-za-turgoviya-1898996
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.